* 26η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Λιβόρνο – Σπέτσια 1-3

ΣΠΕΤΣΙΑ

Αφού κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Κρεμονέζε (2-0 εντός έδρας) και Τσιταντέλα (1-0 εκτός έδρας), η Σπέτσια γνώρισε την ήττα από τις Ελλάς Βερόνα (2-1 εντός έδρας) και Κάρπι (3-2 εκτός έδρας). Το Σάββατο κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα με το γκολ του Μουστάτσιο στο 30’. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, ανατρέποντας τα δεδομένα με τα γκολ των Γκιάσι (49’) και Οκερέκε (72’).

Στο 85’ ο Μαρσούρα ισοφάρισε σε 2-2 για τους γηπεδούχους, προτού ο Κουλιμπαλί φέρει τα πάνω κάτω στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. «Η Λιβόρνο είναι μία πολύ δυνατή ομάδα που πιέζει ψηλά στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνει να βάζει δύσκολα στις αντιπάλους της. Βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ωστόσο εμείς είμαστε αυτοί που χτίζουμε το μέλλον μας. Θα αγωνιστούμε με αποφασιστικότητα και πάθος», είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής των «μικρών αετών», Πασκουάλε Μαρίνο.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-2 από την Κάρπι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Stoiximan)

Το Σπέτσια – Λιβόρνο παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΛΙΒΟΡΝΟ

Η Λιβόρνο βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, τηρουμένων των αναλογιών, γνώρισε μόλις μία ήττα στις δέκα τελευταίες αγωνιστικές, αυτήν από τη Λέτσε (3-2 εκτός έδρας) στις 17 του μηνός. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις νίκες και πέντε ισοπαλίες. Την Κυριακή κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Βενέτσια, επικρατώντας εντός έδρας με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ραίτσεβιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά την ασίστ του Ντουμίτρου.

Μόλις επτά βαθμούς κατάφερε να συγκεντρώσει η Λιβόρνο μακριά από την έδρα της σε έντεκα αγωνιστικές (1-4-6/ 12-17 τα γκολ). «Γεμίσαμε τις μπαταρίες μας και είμαστε έτοιμοι για τη μεγάλη μάχη κόντρα στην Σπέτσια, η οποία την προηγούμενη αγωνιστική γνώρισε μία άδικη ήττα. Είμαστε έτοιμοι, θα δώσουμε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής του συλλόγου, Ρομπέρτο Μπρέντα.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Βενέτσια για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.