*11η αγωνιστική

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία νίκη έχει η Κοζέντσα στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (2-1-1).

ΣΠΕΤΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε όρθια στην Σικελία και πήρε το 2-2 με αντίπαλο την Παλέρμο την περασμένη αγωνιστική. Προηγήθηκε στο 31′, ενώ στο 70′ διπλασίασε τα τέρματά της παρότι η αντίπαλος επιχείρησε να πιέσει περισσότερο. Δέχτηκε άμεση μείωση του σκορ (73′), ενώ στην συνέχεια έμεινε με δέκα στο 90+12′ λόγω αποβολής και δύο λεπτά μετά ισοφαρίστηκε (90+14′) θεωρητικά στην τελευταία φάση του αγώνα.

Στο μεγάλο ματς της περασμένης αγωνιστικής παρουσιάστηκε σοβαρή και έκανε μια καλή εμφάνιση, ωστόσο το γεγονός πως ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις την αφήνει με την απογοήτευση και την όρεξη. Βελτιωμένη παρουσιάζεται πάντως το τελευταίο διάστημα, ενδεικτικό ότι τρέχει αήττητο τεσσάρων αγώνων (1-3-0) και δείχνει να αφήνει πίσω της το κάκιστο ξεκίνημα. Θέλει όμως βαθμούς γιατί έχει μείνει πολύ πίσω. Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες στο γήπεδό της, θα αγωνιστεί για πρώτη φορά φέτος σε αυτό σήμερα. Τιμωρημένοι οι Εκντάλ, Νικολάου και Μπερντόλα, τραυματίες οι Βισνιέφσκι και Βέρντε, δεν υπολογίζονται οι Σάλα, Σέρπε και Κουνιάτα.

Σπέτσια Στατιστικά

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΚΟΖΕΝΤΣΑ ΚΑΛΤΣΙΟ

Προηγούμενο ματς: Παρότι ήταν εξόχως ανταγωνιστική στο εκτός έδρας παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής με αντίπαλο την Σαμπντόρια, δεν απέφυγε την ήττα με 2-0. Ο Μπορίνι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την «Σαμπ», αφού άνοιξε το σκορ στο 61′ και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα είκοσι λεπτά μετά (81′).

Το γεγονός πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση επιβεβαίωσε και στην Γένοβα απέναντι στην Σαμπντόρια, αλλά το ότι δεν πήρε κάτι από τον αγώνα δείχνει πως δεν έχει την απαιτούμενη εμπειρία και την σταθερότητα που χρειάζεται για να διεκδικήσει πράγματα από την λίγκα. Παραμένει στις θέσεις των πλέι οφ, έχοντας απόλυτα ισορροπημένο ρεκόρ (4-2-4). Τραυματίες οι Λα Βαρντέρα και Τσιμίνο.