16η αγωνιστική

*Αήττητη η Αταλάντα σε τέσσερα συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Σπέτσια, έχοντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία.

*Goal/Goal και Over 3.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΣΠΕΤΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 επί της Γκρόνινγκεν, σε φιλικό. Προηγήθηκε με τον Βέρντε στο 41′, με τον Κίβιορ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 51′.

Με στόχο να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη, επιστρέφει σήμερα στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η Σπέτσια. Στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος, η ομάδα του Λούκα Γκότι φιλοξενήθηκε από την ουραγό Βερόνα, από την έδρα της οποίας “πέρασε” με 1-2.

Πολύ κακή η εικόνα που είχε στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο βρέθηκε και να κυνηγάει το σκορ, σε μια γρήγορη επίθεση των γηπεδούχων, όπου η άμυνα της ίδιας βρέθηκε εκτεθημένη. Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή των Ενζολά έκανε την ολική ανατροπή, ενώ όποτε χρειάστηκε ο πορτιέρο Ζουτ έκανε σωτήριες επεμβάσεις.

Κάπως έτσι, έβαλε τέλος στο σερί των επτά αγωνιστικών χωρίς τρίποντο (0-2-7), φτάνοντας παράλληλα τους 13 συνολικά βαθμούς, που τη φέρνουν στο +6 από την τελευταία τριάδα και τις θέσεις που οδηγούν σε υποβιβασμό. Σαφώς πιο αποδοτική μπροστά στο κοινό της, εκεί όπου ηττήθηκε μια φορά στα επτά αντίστοιχα ματς για φέτος (2-4-1).

Στα τρία φιλικά που έδωσε κατά τη διακοπή, είχε απολογισμό δυο νίκες επί των Σερβέτ (3-0) και Γκρόνινγκεν (2-0), καθώς και μια ήττα 1-3 από τη Σπάρτα Ρότερνταμ. Σε ότι αφορά τα μεταγραφικά, έχει αποκτήσει τον 24χρονο Πορτογάλο αριστερό μπακ Ζοάο Μουτίνιο, ο οποίος είχε μείνει ελεύθερος από το Ορλάντο.

Εκτός μάχης είναι ο πορτιέρο Ντραγκόφσκι, ο οποίος ξεκίνησε ατομικό πρόγραμμα και αναμένεται να απουσιάσει για ακόμη μια με δυο εβδομάδες. Δεν υπολογίζεται ούτε ο Ντανιέλε Βέρντε.

Σπέτσια Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 10-1 επί της Κρεμά, σε φιλικό. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Μαλινόφσκι (11′), Σαπάτα (22′, 49′, 77′, 89′), Πάσαλιτς (33′), Τσαπακόστα (44′), Μουριέλ (πεν. 73′, 86′) και Σκαλβίνι (83′), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν προσωρινά σε 5-1 στο 66ο λεπτό.

Να βάλει τέλος στην αγωνιστική της κατρακύλα θα προσπαθήσει από την πλευρά της η Αταλάντα, με την επανέναρξη του πρωταθλήματος. Την τελευταία αγωνιστική πριν από τη διακοπή, η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι υποδέχθηκε την Ίντερ, από την οποία ηττήθηκε με 2-3.

Ξεκίνησε αρκετά δυναμικά το παιχνίδι, δημιούργησε ευκαιρίες και στα μισά του ημιχρόνου πήρε προβάδισμα στο σκορ από το σημείο του πέναλτι. Ωστόσο αυτό δεν κράτησε για πολύ, πήγε στα αποδυτήρια έχοντας δεχθεί την ισοφάριση, ενώ στο δεύτερο μέρος η κακή αμυντική της λειτουργία έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να βρουν ακόμη δυο φορές δίχτυα. Η ίδια μείωσε απλά για το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν και η τρίτη διαδοχική της ήττα, καθώς είχαν προηγηθεί αυτές από Νάπολι (1-2 εντός) και Λέτσε (2-1 εκτός). Κάπως έτσι, κατρακύλησε στην έκτη θέση, την οποία και μοιράζεται με τη Ρόμα, ούσα παράλληλα στο -3 από την πρώτη τετράδα. Πήρε αποτέλεσμα στις έξι από τις επτά φετινές της εξόδους στη διοργάνωση (5-1-1).

Έδωσε πέντε συνολικά φιλικά κατά τη διάρκεια της διακοπής, στα οποία είχε τρεις νίκες (3-0 τη Νις, 3-0 τη Μπέτις, 10-1 την Κρεμά), μια ισοπαλία (2-2 με Άιντραχτ Φρανκφούρτης) και μια ήττα (0-1 από Αλκμάαρ). Νοκ άουτ για το σημερινό παιχνίδι είναι οι τραυματίες Χουάν Μούσο και Μερίχ Ντεμιράλ.