*Δεύτερο ματς για τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο ματς, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ερυθρός Αστέρας – Σουντούβα.

Στο πρώτο παιχνίδι (Λέγκια Βαρσοβίας – Σπαρτάκ Τρνάβα 0-2): Οι Σλοβάκοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως προηγήθηκαν στην πρώτη καλή επίσκεψη τους στα αντίπαλα καρέ με τον Γκρέντελ στο 16΄. Στη συνέχεια οι Πολωνοί πίεσαν αλλά δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Βλάσκο.

ΣΠΑΡΤΑΚ ΤΡΝΑΒΑ (Σλοβακία, 282)

Εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν και παράλληλα την μέτρια εμφάνιση της αντιπάλου της και πλέον θεωρείται το φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο τεχνικός της ομάδας πάντως Ράντοσλαβ Λάταλ έσπευσε να προσγειώσει τους παίκτες του: «Δεν έχουμε πετύχει τίποτα ακόμη. Η Λέγκια είναι μια έμπειρη ομάδα και σίγουρα θα είναι καλύτερη από ότι στο πρώτο παιχνίδι. Θα πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι στο πλάνο μας από την αρχή ως το τέλος».

Στο πρωτάθλημα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Σένιτσα, κερδίζοντας αυτή τη φορά εντός έδρας και με σκορ 1-0 την Ζλάτε Μοράφτσε. Ήταν μάλιστα ένα παιχνίδι στο οποίο ο κόουτς Λάταλ προτίμησε να κάνει rotation ενόψει και της ρεβάνς με τη Λέγκια. Για την ιστορία η Σπαρτάκ Τρνάβα πήρε τους πρώτους της βαθμούς χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βλάσκο στο 60΄. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 6 σερί under στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 1-0 επί τη Ζλάτε Μοράβτσε, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Σλοβακίας.

Το Σπαρτάκ Τρνάβα – Λέγκια Βαρσοβίας παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

ΛΕΓΚΙΑ ΒΑΡΣΟΒΙΑΣ (Πολωνία, 59)

Δεν είχε την απόδοση που έπρεπε ως φαβορί του ζευγαριού, στο πρώτο της παιχνίδι, αιφνιδιάστηκε και από την αντίπαλο της και ενώ έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, δέχθηκε κι ένα δεύτερο γκολ στο φινάλε. Καλείται πλέον να κάνει μια μεγάλη ανατροπή για να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Ο κόουτς Κλάφουριτς αμφισβητείται έντονα αλλά ο ίδιος έχει το μυαλό του μόνο στο αποψινό παιχνίδι: «Όσο είμαι προπονητής σε αυτή την ομάδα, οφείλω να μην σκέφτομαι τίποτα άλλα από το να κερδίζουμε σε όλα μας τα παιχνίδια. Μας περιμένει δύσκολη αποστολή, θα πρέπει να δείξουμε υπομονή και τον πραγματικό μας εαυτό αν θέλουμε να προχωρήσουμε».

Στο πρωτάθλημα μετά την απρόσμενη εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα από την Ζαγκλέμπιε, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη και μάλιστα εκτός έδρας με σκορ 2-1 επί της Κορόνα Κιέλτσε. Η τελευταία ήταν αυτή που προηγήθηκε με τον Γιούκιτς στο 32΄,αλλά η Λέγκια αντέδρασε στην επανάληψη. Αφού πρώτα ισοφάρισε με τον Ματσίνσκι στο 57΄,πήρε τη νίκη χάρη σε τέρμα του Καντέ δέκα λεπτά αργότερα. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-1 επί της Κορόνα Κιέλτσε, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πολωνικού πρωταθλήματος.