*Δεύτερο ματς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο παιχνίδι, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Ο νικητής θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο το νικητή του ζευγαριού Μπενφίκα – Φενέρμπαχτσε.

*Το 3-2 της περασμένης εβδομάδας αποτέλεσε την πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα σε ομάδες της Ρωσίας έπειτα από 7 ματς (1-4-2). Δεν έχει κερδίσει ποτέ επί ρωσικού εδάφους.

*Μόλις 4 φορές κέρδισε η Σπαρτάκ στα τελευταία 10 εντός έδρας ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ (μαζί με ομίλους), μετράει ρεκόρ 4-2-4, δέχτηκε γκολ στα τελευταία 9 παιχνίδια.

*Αρκετοί Ρώσοι δημοσιογράφοι κατήγγειλαν ότι δέχτηκαν επίθεση από οπαδούς του ΠΑΟΚ τόσο εντός, όσο και εκτός γηπέδου. Οι επιτελείς του δικεφάλου τους διέψευσαν, το θέμα διερευνάται και δεν αποκλείεται να προκύψει τιμωρία για την ελληνική ομάδα. Το σημερινό ματς μυρίζει «μπαρούτι», αφού οι φανατικοί οπαδοί της Σπαρτάκ απείλησαν τους οπαδούς του ΠΑΟΚ.

*Στο πρώτο παιχνίδι (ΠΑΟΚ – Σπαρτάκ Μόσχας 3-2): Η Σπαρτάκ μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με το φοβερό γκολ του Ποπόφ στο 7’. «Παγωμένος» ο ΠΑΟΚ και η Τούμπα, το 0-2 στο 17’ προμήνυε ένα δύσκολο βράδυ. Ωστόσο, ο δικέφαλος έδειξε χαρακτήρα και κατόρθωσε να φτάσει στην ανατροπή πριν το ημίχρονο! Μείωσε με πέναλτι του Πρίγιοβιτς στο 29’, ανέβασε ρυθμούς και ισοφάρισε με τον Λημνιό στο 37’, ο Πέλκας το 3-2 στο 44’ έπειτα από λάθος του γκολκίπερ Μαξιμένκο. Ελαφρώς ανώτερη η Σπαρτάκ στο δεύτερο 45λεπτο, είχε κλασική ευκαιρία στα πρώτα λεπτά και έχασε πέναλτι στο 71’ με τον Πρόμες, μερικά λεπτά νωρίτερα ο Πέλκας αστόχησε σε τετ α τετ.

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ (Σκωτία, 108)

Ούτε που κατάλαβε τι συνέβη την περασμένη εβδομάδα η Σπαρτάκ Μόσχας, η οποία πήγε απ’ τον παράδεισο… στην κόλαση. Έβγαλε εμπειρία και ποιότητα στα πρώτα 20 λεπτά της Τούμπας, είχε το απόλυτο με 2/2 εύστοχες προσπάθειες (έχοντας και τη βοήθεια της τύχης στο δεύτερο γκολ), έδειχνε ότι δύσκολα θα απειληθεί. Ωστόσο, το ανόητο πέναλτι που έκανε ο Ζόμπνιν στο 29’ άλλαξε άρδην το σκηνικό, η ψυχολογία πήγε με το μέρος του ΠΑΟΚ, που πίεσε πάρα πολύ τη ρωσική άμυνα, η τελευταία δεν ανταποκρίθηκε και το ματς γύρισε «τούμπα» σε 3-2. Στο δεύτερο 45λεπτο, θα μπορούσε να πάει στο 4-2, αλλά θα μπορούσε να γίνει και 3-3 αν Πρόμες ευστοχούσε στο πέναλτι.

«Με το 2-0 νομίζαμε ότι όλα είναι εύκολα. Δεν κρατήσαμε καλά την μπάλα. Κυριάρχησε ο ΠΑΟΚ και δεν κάναμε τα σχέδια μας πραγματικότητα. Σε οποιοδήποτε παιχνίδι, αν δεν κρατάς την μπάλα, την κλέβει ο αντίπαλος και χάνεις το παιχνίδι», επεσήμανε ο κόουτς Καρέρα, που αναγκάστηκε να παρατάξει την ομάδα του χωρίς τους πολύτιμους Σαμέντοφ και Γκλουσάκοφ, αμφότεροι είναι διαθέσιμοι σήμερα. Η Σπαρτάκ συνέχισε με την εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί της Ανζί το Σάββατο, σε ματς όπου το σκορ είναι πολύ μικρό και δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα. Ανώτερη σε όλα η ομάδα της Μόσχας, τελείωσε με 31 τελικές προσπάθειες, εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή 2 παικτών (απ’ το 68’), βρήκε το γκολ στο 70’ με τον Ζε Λουίς. Ο τελευταίος ήρθε απ’ τον πάγκο στην Τούμπα αντί του αρνητικού Λουίζ Αντριάνο, δεν αποκλείεται απόψε να τον δούμε βασικό.

Αήττητη η Σπαρτάκ στις πρώτες τρεις αγωνιστικές του πρωταθλήματος, προηγήθηκε η νίκη στην πρεμιέρα επί της Όρενμπουργκ (1-0) και το εκτός έδρας 0-0 με την πρωταθλήτρια Λοκομοτίβ. Την Παρασκευή ανακοίνωσε την απόκτηση του Ρόμαν Ερεμένκο, ο οποίος ωστόσο προέρχεται από αγωνιστική απραξία δύο χρόνων, καθώς το φθινόπωρο του 2016 του επιβλήθηκε αποκλεισμός δυο ετών λόγω ντόπινγκ. Τραυματίες οι Μποκέτι και Κουτέποφ, πάει για βασικός ο στόπερ Τζίκια, που ήταν για καιρό τραυματίας, αλλά έπαιξε απ’ την αρχή κόντρα στην Ανζί. Μένουν στον πάγκο οι Κομπάροφ, Ποπόφ και Λομοβίτσκι, τις θέσεις τους θα πάρουν οι Μελγαρέχο, Γκουλάσκοφ και Τασάεφ αντίστοιχα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί της Ανζί.

Στατιστικό: Μετράει 3/4 Under 2.5 + NG (δες το στον Stoiximan).

Το Σπαρτάκ Μόσχας – ΠΑΟΚ παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

*Αήττητος ο ΠΑΟΚ στα τελευταία 5 εκτός έδρας ματς στα προκριματικά Τσάμπιονς Λιγκ (1-4-0), έρχεται από 4/5 ισοπαλίες, όλες με σκορ 1-1, σκόραρε σε όλα τα παιχνίδια!

ΠΑΟΚ (Ελλάδα, 61)

Μια απ’ τις πιο εντυπωσιακές και ενδεχομένως, πιο σημαντικές, ανατροπές της νεότερης ιστορίας του έκανε ο ΠΑΟΚ την περασμένη εβδομάδα. Ήταν σε πανικό για περίπου 20 λεπτά, είχε τρομερά προβλήματα στην πίεση των Ρώσων ψηλά, έκανε εύκολα λάθη και φάνηκε απροετοίμαστος για ό,τι θα αντιμετώπιζε. Δέχτηκε δύο γκολ και ήταν με την «πλάτη στον τοίχο», ωστόσο το χέρι του Ζόμπνιν ήρθε σαν… μάννα εξ ουρανού. Άλλαξε όλο το μομέντουμ για τον ΠΑΟΚ μετά τη μείωση του Πρίγιοβιτς, το γήπεδο κατηφόρισε, οι επιθέσεις διαδέχονταν η μία την άλλη και η Σπαρτάκ δεν έδειχνε ικανή να αντισταθεί. Το 3-2 ήρθε σχεδόν φυσιολογικά ελέω και των ατομικών λαθών των Ρώσων.

Έριξε ρυθμούς ο δικέφαλος στο δεύτερο 45λεπτο, ήταν φανερό ότι δεν ήθελε να ρισκάρει και προτίμησε να προστατεύσει το σκορ, θα μπορούσε να πάει στο 4-2, όπως όμως θα μπορούσε να ισοφαριστεί στο πέναλτι (αυστηρό). Πρόσωπα του ματς οι Πρίγιοβιτς, Πέλκας και Πασχαλάκης. «Σεβόμαστε απόλυτα τον αντίπαλο μας, την δύναμη του, την ποιότητα του, παρόλα αυτά, θα πάμε για να κερδίσουμε, αυτή είναι η  νοοτροπία που έχουμε», είπε ο Λουτσέσκου για τη ρεβάνς, ωστόσο πρόσθεσε: «Παίζει ρόλο η εμπειρία που έχει στο Τσάμπιονς Λιγκ η Σπαρτάκ. Από τη στιγμή που έγινε η κλήρωση είπαμε ότι είναι το φαβορί. Είναι μία από τις πιο δυνατές ομάδες στην Ρωσία».

Τρίτο φετινό ματς όπου ο ΠΑΟΚ αποδίδει εξαιρετικά στο επιθετικό κομμάτι, δεν είναι λίγο πράγμα να σκοράρεις 8 γκολ σε τρεις αγώνες, έχοντας μάλιστα έξι διαφορετικούς σκόρερ (ο Πρίγιοβιτς σκόραρε σε όλα τα ματς). Σήμερα θα παραταχθεί ενισχυμένος απ’ την επιστροφή Βιεϊρίνια, ο οποίος σίγουρα θα είναι βασικός, έτοιμος είναι τελικά ο χαφ Μαουρίσιο. Μετατίθεται στο κέντρο της άμυνας ο Κρέσπο αντί του Χατσερίντι. Πριμ κοντά στο 1 εκ. ευρώ έταξε στους παίκτες ο Ιβάν Σαββίδης σε περίπτωση πρόκρισης στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-2 επί της Σπαρτάκ.

Στατιστικό: 3/3 Over 2.5 έχει ο ΠΑΟΚ στα προκριματικά.