*3η αγωνιστική των ομίλων.

*Πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

*Δεν έχει αναμετρηθεί ποτέ με ομάδα απ’ τη Ρωσία η Λέστερ. Στον αντίποδα, η Σπαρτάκ Μόσχας έχει ρεκόρ 9-3-7 κόντρα σε ομάδες της Αγγλίας σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εκεί που είχε ένταση και ο κόουτς Βιτόρια έπαιζε το… κεφάλι του, πλέον πορεύεται με καλή ψυχολογία και παίρνει αυτό που θέλει. Μπορεί το Σάββατο να έμεινε στο εντός έδρας 2-2 στο ντέρμπι με την Ντιναμό Μόσχας, ωστόσο με δεδομένο ότι έχανε απ’ το ημίχρονο και δέχτηκε δεύτερο γκολ στο 60’, το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε ικανοποιητικό. Άλλωστε, η ισοφάριση ήρθε με δύο γκολ στο 87’ και τις καθυστερήσεις, αμφότερα από κεφαλιές των κεντρικών αμυντικών Τζικίγια και Ζιγκό.

Τέταρτο σερί ματς που δε χάνει, είχαν προηγηθεί τρεις σερί νίκες με Ούφα (2-0), Νάπολι (3-2 εκτός) και Αχμάτ Γκρόζνι (0-1 εκτός), το διπλό στην Ιταλία ήταν με διαφορά αυτή που ξεχώρισε. Βρίσκεται στην 7η θέση, με 17 βαθμούς, η πορεία της κρίνεται μέτρια, υπήρξε έντονη κριτική προς τον κόουτς Ρουί Βιτόρια, τα τελευταία θετικά αποτελέσματα φαίνεται να την απορροφούν. Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, η Σπαρτάκ έκανε πρεμιέρα με εντός έδρας ήττα 0-1 κόντρα στη Λέγκια, ωστόσο το αποτέλεσμα ήταν άδικο, είχε ευκαιρίες για να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία. Στην Ιταλία κόντρα στη Νάπολι ευνοήθηκε απ’ την αποβολή του Μάριο Ρουί στο 30’, έκανε την ανατροπή μέχρι το 80’ και βρήκε τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Πρόμες!

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Ντιναμό Μόσχας. Στο 19’ το 0-1, το 0-2 ήρθε στο 60’ απ’ τον Τιουκάβιν. Στο 87’ μείωσε ο Τζικίγια, στις καθυστερήσεις ήρθε το τελικό 2-2 απ’ τον Ζιγκό. Κακό το πρώτο ημίχρονο, πιο υψηλός ο ρυθμός στο δεύτερο, δίκαιο το αποτέλεσμα.

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*ΝG τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της σ’ όλες τις διοργανώσεις (δες το στο pamestoixima.gr).

*Under 2.5 τα 7/11 τελευταία ματς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΛΕΣΤΕΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έδειξε τα “δόντια” της κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το Σάββατο, πήρε μια νίκη που της προσφέρει τρομερή ψυχολογία. Παρότι ο αντίπαλος προηγήθηκε με το τρομερό γκολ του Γκρίνγουντ, δεν είχε συνοχή και συγκέντρωση, έκανε ερασιτεχνικά λάθη και τα “πλήρωσε”. Περισσότερη ενέργεια και ένταση απ’ τη Λέστερ, βρήκε τις απαντήσεις ακόμη και μετά το 2-2, σκόραρε άλλες δύο φορές και πήρε αυτό που δικαιούταν. Ίσως ήταν η πιο γεμάτη εμφάνιση της ομάδας του Ρότζερς στη φετινή χρονιά.

Επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές (0-2-2), ήταν μόλις η δεύτερη νίκη στις τελευταίες εφτά (2-2-3). Με 11 πόντους συγκομιδής βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας της Πρέμιερ, αρκετά μακριά απ’ τις θεσεις που την έχουμε συνηθίσει. Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, έκανε πρεμιέρα με το εντός έδρας 2-2 με τη Νάπολι και συνέχισε με εκτός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στη Λέγκια Βαρσοβίας, ήταν κακή σε αμφότερες τις αναμετρήσεις, σήμερα οφείλει να κερδίσει.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-2 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Γκρίνγουντ το 0-1 με τρομερό σουτ, το 1-1 έκανε ο Τίλεμανς με τον ίδιο τρόπο στο 31’. Ο Σογιοντσού το 2-1 στο 78’, ο Ράσφορντ ισοφάρισε στο 82’, όμως στο επόμενο λεπτό ο Βάρντι έκανε το 3-2. Το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις απ’ τον Ντάκα.