*21η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Μπολόνια – ΣΠΑΛ 1-0

*Η ΣΠΑΛ παραμένει αήττητη στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Μπολόνια.

*Under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της ΣΠΑΛ με αντίπαλο την Μπολόνια.

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΣΠΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μπορεί να αποτελούσε το απόλυτο αουτσάιντερ της αναμέτρησης, παρόλα αυτά η ΣΠΑΛ κατάφερε να επιστρέψει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το Μπέργκαμο επικρατώντας με 2-1 της Αταλάντα τη Δευτέρα (20/1)! Φτάνοντας τους 15 βαθμούς μετά από 20 αγωνιστικές το συγκρότημα του Σέμπλιτσι πήρε βαθιά ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του υποβιβασμού. “Είναι προφανές πως χρειαζόμασταν μία μεγάλη εμφάνιση και νίκη κόντρα σε μία σπουδαία ομάδα, όπως η Αταλάντα”, υπογράμμισε με δηλώσεις του ο προπονητής των “μπιανκατζούρι”, Λεονάρντο Σέμπλιτσι, ενώ συνέχισε λέγοντας:

“Αντιμετωπίσαμε πολλές δυσκολίες, από τραυματισμούς μέχρι λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις, παρόλα αυτά δεν χάσαμε ποτέ την πίστη μας. Ευχαριστώ όλους τους ποδοσφαιριστές”. Όπως αναμενόταν, ο 23χρονος Ιταλός κεντρικός αμυντικός, Κέβιν Μπονιφάτσι, επέστρεψε στην ΣΠΑΛ με τη μορφή δανεισμού από την Τορίνο μέχρι το καλοκαίρι. Παράλληλα, η διοίκηση αυτής παλεύει να ολοκληρώσει και τον δανεισμό του Ιάγκο Φαλκέ από την “γκρανάτα”.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Αταλάντα για το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ίλιτσιτς στο 16′. Στο δεύτερο ημίχρονο και το 54′ ο Πετάνια ισοφάρισε, προτού ο Βαλότι ανατρέψει τα δεδομένα έξι λεπτά αργότερα.

ΣΠΑΛ Στατιστικά

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Novibet)

*Δέχτηκε γκολ στα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Χωρίς νίκη παραμένει η Μπολόνια στις τρεις αγωνιστικές που έδωσε μέσα στο 2020. Μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Φιορεντίνα (1-1 εντός έδρας) και Ελλάς Βερόνα (1-1 εντός έδρας), ενώ στο ενδιάμεσο αυτών δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Τορίνο (1-0 εκτός έδρας). Η τελευταία νίκη της χρονολογείται στις 22 Δεκεμβρίου επί της Λέτσε (3-2 εκτός έδρας). “Θα έπρεπε να δείξουμε κυνισμό στο πρώτο ημίχρονο, ήμασταν αφελείς και δεχτήκαμε γκολ”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο βοηθός προπονητή, Εμίλιο Ντε Λέο, μετά το τέλος της αναμέτρησης με την Ελλάς Βερόνα την προηγούμενη βδομάδα.

Οι “ροσομπλού” συγκέντρωσαν έντεκα βαθμούς μακριά από το “Renato Dall’ Ara” (3-2-5/ 14-17 τα γκολ), σημειώνοντας κατά μέσο όρο 1.40 γκολ, ενώ παράλληλα δέχονται κατά μέσο όρο 1.70 γκολ. Έναντι 2.000.000 ευρώ αποκτήθηκε ο 19χρονος Ιταλός δεξιός εξτρέμ, Εμάνουελ Βινιάτο, ο οποίος θα συνεχίσει να αγωνίζεται μέχρι το καλοκαίρι με τη μορφή δανεισμού στην Κιέβο.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός έδρας) με την Ελλάς Βερόνα για το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20′ με τον Μπάνι, ο οποίος αποβλήθηκε στο 66′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπορίνι στο 81′.