* 38η και τελευταία αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Σαμπντόρια – Σπαλ 2-0

* Η Σπαλ δίνει μάχη για την παραμονή της στη Σέριε Α. Σε περίπτωση που πάρει τη νίκη επί της Σαμπντόρια θα εκπληρώσει το στόχο της. Μπορεί να τον πετύχει ακόμα και με ήττα, αρκεί η Κροτόνε να μην καταφέρει να φύγει με το «τρίποντο» από την έδρα της Νάπολι. Η Σαμπντόρια είναι βαθμολογικά αδιάφορη.

* Η Σαμπντόρια γνώρισε την ήττα στα έξι από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Σαμπντόρια αδυνατεί να σκοράρει στα πέντε από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΣΠΑΛ

Μετά τις δύο σερί νίκες που πανηγύρισε κόντρα στις Ελλάς Βερόνα (3-1 εκτός έδρας) και Μπενεβέντο (2-0 εντός έδρας), η Σπαλ επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα την προηγούμενη βδομάδα, στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του υποβιβασμού στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας. Πιο συγκεκριμένα, το συγκρότημα του Σέμπλιτσι δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Τορίνο, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 22’ με τον Γκράσι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ που του μοίρασε ο Αντενούτσι. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 68’ με το γκολ του Μπελότι. Την ανατροπή των δεδομένων, και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Ντε Σιλβέστρι.

Στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Σπαλ για την ίδια διοργάνωση σημείωσε δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα. Στις πέντε σημειώθηκε NG, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. «Πρέπει να ξεχάσουμε την ήττα της προηγούμενης βδομάδας από την Τορίνο και να επικεντρωθούμε εξ’ ολοκλήρου στην αναμέτρηση με τη Σαμπντόρια, στην οποία πρέπει να κυνηγήσουμε τους τρεις βαθμούς της νίκης», είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Σπαλ, Λεονάρντο Σέμπλιτσι.

Προηγούμενο ματς: Η Σπαλ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Τορίνο για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Σπαλ για το πρωτάθλημα (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας (Κλικ Εδώ)

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον δεν έχει η Σαμπντόρια από τη σημερινή αναμέτρηση με αντίπαλο την Σπαλ. Το συγκρότημα του Τζιαμπάολο προέρχεται από δύο σερί ήττες στο πρωτάθλημα, καθώς δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Σασουόλο (1-0 εκτός έδρας) και Νάπολι (2-0 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Μίλικ στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 72’.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Αλμπιόλ δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Μάριο Ρουί. Στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η «Ντόρια» για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτήν κόντρα στην Αταλάντα (2-1) στις 3 Απριλίου. Στις υπόλοιπες έξι γνώρισε ισάριθμες ήττες. Στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τέσσερις δεν κατάφερε να σκοράρει.

Μιλώντας στην «Il Secolo XIX» ο πρόεδρος της Σαμπντόρια, Μάσιμο Φερέρο, υποστήριξε πως ο Μάρκο Τζιαμπάολο δεν πρόκειται να αποχωρήσει από την τεχνική ηγεσία του συλλόγου, εν αντιθέσει με τον Τορέιρα (ΜΕ) ο οποίος θα πρέπει να θεωρείται παρελθόν. Σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ η Ρόμα βρίσκεται σε διαπραγματεύσεις με τους Γενοβέζους για την απόκτηση του Πρετ (ΜΕ), για τον οποίο φέρεται να προσφέρει 28.000.000 ευρώ.

Προηγούμενο ματς: Η Σαμπντόρια γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Νάπολι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Σαμπντόρια για το πρωτάθλημα.