* 7η αγωνιστική

* Η Κροτόνε γνώρισε την ήττα από το ημίχρονο στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Σπαλ δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε no-goal στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Σπαλ για το πρωτάθλημα.

ΣΠΑΛ

Από τέσσερις σερί ήττες προέρχεται η Σπαλ στο πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα αφού επικράτησε της Ουντινέζε (3-2 εντός έδρας) στις 27 Αυγούστου το συγκρότημα του Σέμπλιτσι δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ίντερ (2-0 εκτός έδρας), Κάλιαρι (2-0 εντός έδρας), Μίλαν (2-0 εκτός έδρας) και Νάπολι (3-2 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 13’ με τον Σκιαταρέλα, ωστόσο ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Ινσίνιε.

Στο 71’ ο Καγιεχόν ανέτρεψε τα δεδομένα κάνοντας το 1-2. Επτά λεπτά αργότερα ο Βιβιάνι ισοφάρισε για την Σπαλ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Γκούλαμ στο 83’. «Δεν θέλουμε να ακούμε άλλο κομπλιμέντα, πλέον ήρθε η ώρα να πάρουμε βαθμούς στις επόμενες τρεις αναμετρήσεις κόντρα σε Κροτόνε, Μπολόνια και Σασουόλο», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Σπαλ, Λεονάρντο Σέμπλιτσι, ενώ στη συνέχεια αυτής είπε:

«Η αναμέτρηση με αντίπαλο την Κροτόνε είναι από αυτές που τα λάθη απαγορεύονται. Θα βρούμε απέναντί μας μία ομάδα με αυτοπεποίθηση, μετά τη σημαντική νίκη που πανηγύρισε κόντρα στην Μπενεβέντο. Η παραμονή μας στην κατηγορία περνάει μέσω των εμφανίσεων που πραγματοποιούμε». Για άλλη μία αγωνιστική ο προπονητής της Σπαλ θα στερηθεί των υπηρεσιών των Μέρετ, Οικονόμου, Φλόκαρι και Ντελα Τζιοβάνα οι οποίοι αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 3-2 γνώρισε η Σπαλ από τη Νάπολι, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Σπαλ γνώρισε την ήττα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)

Δείτε τα προγνωστικά Ιταλίας (Κλικ Εδώ)

Το Σπαλ – Κροτόνε παίζει στην Interwetten

ΚΡΟΤΟΝΕ

Μετά από πέντε αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες, η Κροτόνε πανηγύρισε την πρώτη φετινή νίκη της στο πρωτάθλημα. Αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Κάλιαρι (1-0 εκτός έδρας), Ίντερ (2-0 εντός έδρας) και Αταλάντα (5-1 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Νίκολα επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Μπενεβέντο. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Μαντραγκόρα. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 53’ με το γκολ του ο Ρόντεν.

Αξίζει να σημειώσουμε πως οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε εκτέλεση πέναλτι με τον Βιόλα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος των 90’. «Δεν ήταν εύκολο να φτάσουμε στη νίκη, καθώς προερχόμασταν από μία απογοητευτική εμφάνιση κόντρα στην Αταλάντα», υπογράμμισε ο προπονητής των «καρχαριών», Νταβίντε Νίκολα. Στη συνέχεια των δηλώσεών του είπε: «Χαιρόμαστε που καταφέραμε να αποδείξουμε πως αυτή δεν αντιστοιχεί στην ποιότητά μας.

Ακόμα δεν γνωρίζουμε πόσους βαθμούς θα χρειαστούμε για να παραμείνουμε στην κατηγορία, ωστόσο για μένα πιο σημαντική είναι η βοήθεια των οπαδών μας. Στις μάχες με αντιπάλους που έχουν τον ίδιο στόχο με εμάς θα πρέπει να τα δίνουμε όλα για τους τρεις βαθμούς της νίκης». Δυσάρεστα είναι τα νέα για τον Τουμινέλο (ΕΠ), ο οποίος αγωνίζεται με τη μορφή δανεισμού από τη Ρόμα. Ο 18χρονος ποδοσφαιριστής υπέστη ρήξη χιαστών στην αναμέτρηση με την Μπενεβέντο και θα μείνει για μεγάλο χρονικό διάστημα εκτός αγωνιστικών χώρων.

Προηγούμενο ματς: Η Κροτόνε επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Μπενεβέντο, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Κροτόνε δεν κατάφερε να σκοράρει στα τέσσερα από τα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.