20η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με “2-3 γκολ” τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 5 επίσημα παιχνίδια ανάμεσα τους.

*Α’ Γύρος: Σούπερ Νόβα – Τούκουμς 2-0 / Β’ Γύρος: Τούκουμς – Σούπερ Νόβα 3-2

ΣΟΥΠΕΡ ΝΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εντός έδρας ήττα με σκορ 0-5 από την Άουντα, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 11’ και στο 14’ ο Ουλιμπάσεβς πέτυχε δύο τέρματα για τους φιλοξενούμενους, στο 36’ ο Σάβελιεβς και στο 43’ ο Ρεγκινάλντο Ραμίρες το 0-4 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 50’ ο ίδιος παίκτης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-5 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σούπερ Νόβα είναι μακράν η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας, έχει υποστεί διαδοχικές ήττες και παραμένει στην τελευταία θέση της κατάταξης, χωρίς να διαφαίνεται τρόπος αποφυγής του υποβιβασμού. Έχασε από την Άουντα (0-5) στην προηγούμενη αγωνιστική, εντός έδρας, ήταν η έκτη συνεχόμενη ήττα και ένατη στα πρόσφατα 10 ματς στο πρωτάθλημα. Συμπλήρωσε 13 αγωνιστικές χωρίς νίκη. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι εκτός αποστολής ο αμυντικός Λούσινς.

Σούπερ Νόβα Στατιστικά

*7/10 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*9/10 αναμετρήσεις είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 8/10 εντός έδρας

ΤΟΥΚΟΥΜΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 3-1 εκτός έδρας από την Νταουγκάβπιλς, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 7’ και στο 19’ ο Μουκουέλε σκόραρε δύο τέρματα για τους γηπεδούχους, ενώ στο 28’ ο Στεπονάβιτσιους μείωσε σε 2-1 για το ημίχρονο. Στο 73’ ο Λζούνοβς σκόραρε για το τελικό 3-1.

Η Τούκους δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στην ανοδική της πορεία και το αήττητο σερί, έχασε στην έδρα της Νταουγκάβπιλς (3-1) για το πρωτάθλημα. Πρώτη αποτυχία ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές, μετρά τρεις νίκες και μία ισοπαλία σε διάστημα πέντε παιχνιδιών. Διατηρεί τη δεύτερη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, με παθητικό 41 γκολ. Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος, εξέτισε και είναι εκ νέου διαθέσιμος ο αμυντικός Ρέινγκολκς.