29η αγωνιστική

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Σίριους – Σούντσβαλ 2-1

ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από τη Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έκτο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα δέκα λεπτά αργότερα, ενώ το αυτογκόλ του Στένσχαγκεν στο 46′ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις.

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η Σούντσβαλ, μετά και από εκείνες κόντρα σε Χάκεν (4-1 εκτός) και Βάρναμο (1-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπράιαν Κλάρχοτ φιλοξενήθηκε από τη Τζουργκάρντεν, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 4-0.

Για ακόμη μια φορά αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων και δεν κατάφερε να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα της αντιπάλου της. Είχε περισσότερο το ρόλο του θεατή στο παιχνίδι, δέχθηκε αρκετές ευκαιρίες και το “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο.

Διατηρείται σταθερά στην τελευταία θέση, έχοντας υποβιβαστεί και τυπικά από την πρώτη κατηγορία. Ηττήθηκε στα έξι από τα επτά πιο πρόσφατα παιχνίδια που έδωσε μπροστά στο κοινό της, στα οποία πανηγύρισε και μια νίκη.

Μακροχρόνια απόντας ο Λίνους Χαλένιους, σταθερά εκτός και ο πορτιέρο Αντρέας Άντερσον. Συμπλήρωσαν κάρτες οι Αλεξάντερ Μπλόμκβιστ και Τζόι Κορόνα.

Σούντσβαλ Στατιστικά

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΙΡΙΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα.

Αήττητο σερί πέντε αναμετρήσεων στο πρωτάθλημα για τη Σίριους, έχοντας απολογισμό μια νίκη και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντάνιελ Μπάκστρεμ υποδέχθηκε την Κάλμαρ, με την οποία έμειναν στο μηδέν.

Δεν ικανοποίησε με την παρουσία της σε καμία περίπτωση. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο παιχνίδι και δεν απείλησε ιδιαίτερα. Αντιθέτως, δέχθηκε αρκετή πίεση από την αντίπαλό της, στην οποία κατάφερε να αντέξει μέχρι τέλους και να πάρει κάτι από το παιχνίδι αυτό.

Ούσα στο +4 από τα μπαράζ, μόνο αδιάφορη δε μπορεί να θεωρείται απόψε, οπότε και ψάχνει ένα θετικό αποτέλεσμα. Δεν κατάφερε να πανηγυρίσει κάποιο διπλό σε καμία από τις επτά τελευταίες της εξόδους, στις οποίες μέτρησε τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Αμφίβολος ο Γιάκομπ Πέρσον, που έγινε αναγκαστική αλλαγή κόντρα στη Χάμαρμπι, ενώ αμφίβολοι λογίζονται και οι Πάτρικ Κάρλσον Λάγκεμιρ και Φίλιπ Όλσον. Σταθερά εκτός οι Αντρέας Μούρμπεκ και Πάτρικ Ενβαντίκε, όπως και οι Τόμι Βάιχο και Άνταμ Χέλμποργκ.