12η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-5 από τη Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο πέμπτο λεπτό με τον Ντάμους, για να δεχθεί τέσσερα τέρματα πριν το ημίχρονο (14′, 19′, 21′, 38′) και ένα πέμπτο στο 73′. Μείωσε απλά στο τελικό αποτέλεσμα με τον Ένγκμπλομ στο 87ο λεπτό.

Άλλη μια ήττα υπέστη η Σούντσβαλ, στο φετινό πρωτάθλημα. Την περασμένη αγωνιστική, το σύνολο του Χένρικ Ένστραντ υποδέχθηκε τη Τζουργκάρντεν, από την οποία και ηττήθηκε με 2-5. Παρότι η Σούντσβαλ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, στην πορεία δέχθηκε την κατραπακιά από την αντίπαλό της, με την εμφάνιση της να είναι τραγική για ακόμη μια φορά.

Αυτή ήταν η ένατη ήττα της μετά από έντεκα παιχνίδια, έχοντας επικρατήσει στα άλλα δυο, οπότε και παραμένει στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης. Και τα δυο αυτά τρίποντα ήρθαν στα έξι φετινά εντός της. Υπό αμφισβήτηση παραμένει ο κόουτς Ένστραντ από τον κόσμο, παρότι έχει στήριξη από τη διοίκηση, για την ώρα. Μακροχρόνια η απουσία του Λίνους Χαλένιους.

Σούντσβαλ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 4.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΛΜΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Χέλσινγκμποργκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 24′ με τον Τελίν και παρότι δέχθηκε στο 37′ την ισοφάριση με το αυτογκόλ του Μοϊσάντερ, εν τέλει επικράτησε χάρη στο τέρμα του Σεϊντιού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα, η Μάλμε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίλος Μιλόγεβιτς υποδέχθηκε τη Χέλσινγκμποργκ, στο μεταξύ τους ντέρμπι, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Η αλήθεια είναι ότι φάνηκε αρκετά επηρεασμένη από τη διακοπή και δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της αντιπάλους της, κάτι που έκανε εν τέλει στις καθυστερήσεις. Είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος.

Είχε προηγηθεί το 0-2 στην έδρα της Ντέγκερφορς, πριν από τη διακοπή. Βρίσκεται έτσι στο -3 από την κορυφή, έχοντας ωστόσο και παιχνίδι περισσότερο. Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (1-2-2), χωρίς να έχει σκοράρει στις υπόλοιπες τέσσερις. Την ερχόμενη Τρίτη (05/07) θα υποδεχθεί τη Βίκινγκουρ, για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ανακοίνωσε την απόκτηση του μέσου Μαχαμέ Σιμπί από την Στρασμπούργκ για τα επόμενα 4,5 χρόνια. Εκτός μάχης παραμένουν οι τραυματίας Όσκαρ Λέβικι και Άντι Νάλιτς, ενώ ταλαιπωρείται από πυρετό ο Ισάκ Τελίν.