11η αγωνιστική

*Σημειώθηκε Άσσος στα έξι τελευταία Σούντσβαλ – Γκάις.

*Over 3.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Γκέφλε, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων από το ημίχρονο με τους Ένγκμπλομ (8′), Μπένγκτσον (13′) και Σίμπα (40′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 65ο λεπτό.

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Σούντσβαλ, μετά και από εκείνη επί της Σκέβντε (2-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντάγκλας Γιάκομπσεν φιλοξενήθηκε από τη Γκέφλε, από την έδρα της οποίας πέρασε με 1-3. Ούσα με διαφορά ανώτερη, κατάφερε να “καθαρίσει” το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, στην πορεία κατέβασε ταχύτητα, δεχόμενη απλά τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα.

Μοιράζεται έτσι την πέμπτη θέση με τη Γιόνσεπινγκ, στη βαθμολογία Β Σουηδίας. Μετράει 2/5 νίκες στα εντός της, έχοντας ακόμη μια ισοπαλία και δυο ήττες. Αμφίβολος για ακόμη μια φορά ο Αλεξάντερ Μπλόμκβιστ, συμπλήρωσε κάρτες ο Πάγια Πίχκα.

Σούντσβαλ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 6/7 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΓΚΑΪΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Έργκριτε, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 15ο λεπτό.

Χωρίς νίκη για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Γκάις, μετρώντας μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρέντρικ Χόλμπεργκ υποδέχθηκε την Έργκριτε στο μεταξύ τους ντέρμπι, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Βρέθηκε πίσω στη μοναδική φάση που κινδύνευσε, στα πρώτα λεπτά, ενώ παρότι είχε την επιθετική πρωτοβουλία στη συνέχεια, δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση.

Παρά τη νέα απώλεια, διατηρείται εντός της πρώτης τετράδας και στο +1 από τη σημερινή της αντίπαλο. Πήρε αποτέλεσμα στις 4/5 φετινές της εξόδους (2-2-1). Παραμένει εκτός ο τραυματίας Βίκτορ Κρούγκερ, θα απουσιάσουν και οι τιμωρημένοι Έγκζον Μπινάκου και Άξελ Νορέν.