6η αγωνιστική

*Αήττητη η ΑΪΚ σε 17 παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Σούντσβαλ, μετρώντας εννέα νίκες και οκτώ ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Έλφσμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 32ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μπλόμκβιστ, στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (85′, 87′), για το τελικό αποτέλεσμα.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Σούντσβαλ, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε κόντρα στην Κάλμαρ (1-0 εντός). Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Χένρικ Άνστραντ φιλοξενήθηκε από την Έλφσμποργκ, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 3-1. Δεν κατάφερε να αποδώσει τα αναμενόμενα, είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο ματς και με εξαίρεση την προσωρινή ισοφάριση, δεν ήταν ικανή να κρατήσει μέχρι τέλους.

Τέταρτη ήττα μετά από πέντε αγωνιστικές, καθώς είχαν προηγηθεί οι ήττες από Σίριους (2-1 εκτός), Χάμαρμπι (1-5 εντός) και Βάρμπεργκς (2-0 εκτός). Την περασμένη Τρίτη, η διοίκηση ανακοίνωσε τη λήξη του δανεισμού του τερματοφύλακα Όσκαρ Λίνερ, ο οποίος επιστρέφει στην Αρμίνια Μπίλεφελντ. Παραμένει εκτός ο τραυματίας Φόρεστ Λάσο, ενώ απουσιάζουν και οι Όσκαρ Γιόνσον και Λίνους Χαλένιους.

Σούντσβαλ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 12/13 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΪΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Στεφανέλι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, στάθηκε αρκετό για να διαμορφώσει και το τελικό αποτέλεσμα.

Συνέχεια στις επιτυχίες κατάφερε να δώσει η ΑΪΚ, μετά και το εντός 1-0 επί της Βάρμπεργκς. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπάρτος Γκρζέλακ υποδέχθηκε τη Τζουργκάρντεν, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε η κατοχή και η δύναμη, εν τέλει η ίδια εκμεταλλεύτηκε μια ασταθή επέμβαση του αντίπαλου πορτιέρο, για να βρει δίχτυα και με σωστή διαχείριση να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Πιο δυνατή όταν αγωνίζεται μπροστά στο κοινό της, εκεί όπου επικράτησε και στα τρία αντίστοιχα ματς που έχει δώσει για την ώρα. Θα προσπαθήσει να πάρει επιτέλους κάτι θετικό και μακριά από αυτή. Εκτός δράσης παραμένει ο Αμάρ Αχμέντ.