* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Κάουνο στα 8 τελευταία μεταξύ τους (6-2-0).

* Στον 1ο γύρο (20/04): Κάουνο – Σουντούβα 2-1

ΣΟΥΝΤΟΥΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Χέγκελμαν. Με Φεντόροφ (12’) και Μπούρμπα (32’) προηγήθηκε δις η Σουντούβα, αλλά η Χέγκελμαν γύρισε το ματς με Βαρέικα (19’, 57’) και Κίνγκουε (90+5’).

Επιστροφή στις ήττες στην επιστροφή από τη διακοπή του πρωταθλήματος για την Σουντούβα, ωστόσο διατηρήθηκε στο όριο (+1) εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Απαιτητικό το σαββατιάτικο παιχνίδι στην έδρα φορμαρισμένου αντιπάλου, ήταν τυχερή που έμεινε μέσα στο ματς μέχρι τις καθυστερήσεις (3.64 – 0.61 xGoals).

Με δοκάρι της Σουντούβα ξεκίνησε το ματς, σε νέα μετάβαση πέτυχε το γκολ προβαδίσματος. Εν συνεχεία όμως οι γηπεδούχοι άσκησαν έντονη πίεση για να ισοφαρίσουν άμεσα.

Στην κόντρα χτύπησε ξανά η Σουντούβα για το 1-2, αλλά το δεύτερο μέρος ήταν επιθετικός μονόλογος της Χέγκελμαν. Ισοφάρισε γρήγορα, πίεσε πολύ και σε σέντρα πλαγίου άουτ γύρισε το ματς.

ΣΟΥΝΤΟΥΒΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 9/10 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 12/13 τελευταία εντός για το πρωτάθλημα

ΚΑΟΥΝΟ ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Νταϊνάβα. Στο 72ο λεπτό αποβλήθηκε ο Νοσλέν της Ζαλγκίρις.

Μπορεί να κράτησε ανέπαφη εστία για 4ο διαδοχικό παιχνίδι, αλλά το σαββατιάτικο αποτέλεσμα ήταν σημαντική “γκέλα” για την Ζαλγκίρις στην προσπάθεια που κάνει να βρεθεί εντός ευρωπαϊκών θέσεων.

Ήταν ανώτερη στο ματς, είχε την κατοχή (64%) και σημαντικότερες ευκαιρίες (0.31 – 1.06 xGoals), αλλά δεν βρήκε λύση στο σκοράρισμα και στο φινάλε συμβιβάστηκε με το βαθμό παίζοντας με παίκτη λιγότερο.