*Προημιτελική φάση των πλέι οφ ανόδου της Σέριε Β. Μονή αναμέτρηση που δίνεται στην έδρα αυτής που τερμάτισε πιο ψηλά στην κανονική διάρκεια. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση, αν δεν υπάρξει και πάλι αλλαγή στο σκορ την πρόκριση παίρνει η Σουντιρόλ.

*Σε προηγούμενους γύρους: Ρετζίνα – Σουντιρόλ 4-0, Σουντιρόλ – Ρετζίνα 2-1

ΣΟΥΝΤΙΡΟΛ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από τη Μόντενα. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Μπονφάντι (10′) και Μανίνο (23′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τάιτ στο 54′.

Γλίστρησε από τα χέρια της Σουντιρόλ το εισιτήριο για τα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας. Επιστρέφοντας με άδεια χέρια από την έδρα της Μόντενα (2-1) υποχώρησε στην 6η θέση και στο -2 από Πάρμα (4η) και Κάλιαρι (5η). Δέχτηκε ισχυρή πίεση στο πρώτο ημίχρονο, μετά τη μείωση του σκορ έχασε τουλάχιστον τρεις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Η Σουντιρόλ έβαλε τέλος σε αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών (1-3-0), γνώρισε μόλις μία ήττα σε εννέα εντός έδρας από την Μπάρι (1-0) στις 10 Απριλίου (τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες). “Πρόκειται για μία ιστορική αναμέτρηση, πρέπει να την αντιμετωπίσουμε με σωστή νοοτροπία”, είπε ο προπονητής Μπιζόλι. Στην αποστολή επέστρεψε ο Μπέρα.

ΣΟΥΝΤΙΡΟΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 9/10 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 7/10 τελευταία παιχνίδια της.

ΡΕΤΖΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Άσκολι. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Κανότο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Χάρη σε ένα τρομερό διαγώνιο συρτό σουτ του Κανότο στην εκπνοή των καθυστερήσεων, η Ρετζίνα απέδρασε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Άσκολι (1-0) και, παράλληλα, εξασφάλισε θέση στα πλέι οφ ανόδου της Σέριε Β. Θυμίζουμε πως πριν από λίγο καιρό της είχε επιβληθεί τιμωρία αφαίρεσης πέντε βαθμών για οικονομικές ατασθαλίες.

Μακριά από το σπίτι της η “γκρανάτα” πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε εννέα αγωνιστικές κόντρα στην Περούτζια (3-1) στις 5 Απριλίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε μία ισοπαλία και επτά ήττες: Δέχτηκε γκολ σε όλες και σκόραρε στις επτά. “Η Σουντιρόλ αποτελεί μεγάλη έκπληξη της κατηγορίας, δεν νιώθουμε ικανοποιημένοι ακόμα”, είπε ο προπονητής Ιντζάγκι. Εξέτισαν κι επιστρέφουν οι σημαντικότατοι Τσίονεκ και Κρίσετιγκ.