*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Τζίλιγχαμ – Σουίντον 0-0

ΣΟΥΙΝΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Σουίντον κέρδισε άνετα με 5-0 εντός έδρας την Γκρίμσμπι, εκμεταλλευόμενη σε μεγάλο βαθμό την αποβολή αντιπάλου στο 34ο λεπτό. Βέβαια είχε προηγηθεί ήδη, με τέρμα του Οστιν στο 25’, με τα άλλα τέσσερα γκολ να επιτυγχάνονται στο δεύτερο ημίχρονο από τους Λαβινιέ (62’), Γουίλιαμς (66’), Ντάρσι (78’), Καν (88’).

Η Σουίντον έχει να παίξει δύο εβδομάδες, όταν και διέλυσε με 5-0 εντός έδρας την Γκρίμσμπι, αν και σε μεγάλο βαθμό εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή. Στα πέντε τελευταία παιχνίδια της μία κερδίζει και μία χάνει, με την τελευταία νίκη στο γήπεδό της να είναι η πρώτη έπειτα από τέσσερις αγώνες που δεν τα είχε καταφέρει.

Μπήκε πάλι στην πρώτη επτάδα που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε απόσταση βολής – «αναπνοής», στο +1 συγκεκριμένα, από την ομάδα που είναι στην όγδοη, ενώ πλησίασε στο -5 την πρώτη τριάδα και τις θέσεις που εξασφαλίζουν απευθείας άνοδο.

Συνεχίζει με υπηρεσιακό δίδυμο τεχνικών τον προπονητή τερματοφυλάκων Μάιλντχολ και τον Γκάνινγκ, μέλος του προηγούμενου τεχνικού τιμ.

Απουσιάζουν λόγω τραυματισμών

Σουίντον Στατιστικά

*Εχει δύο σερί N/G

*Εχει 8/15 N/G εντός έδρας

*Εχει 8/15 under 2,5 εντός έδρας

*Οι εννιά από τους 13 εντός έδρας αγώνες της στο πρωτάθλημα έληξαν Χ στο ημίχρονο.

ΤΖΙΛΙΓΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Τζίλιγχαμ κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Κόλτσεστερ, σε έναν αγώνα που η αντίπαλος της έχανε τις ευκαιρίες, αλλά η ίδια ήταν πολύ πιο αποτελεσματική, σκοράροντας δύο γκολ, με τον Τουτόντα στο 36’ και με τον Νίκολς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Η «απόσβεση» συνεχίζεται για την Τζίλιγχαμ, κερδίζοντας και στο γήπεδο της Κόλτσεστερ με 0-2, με τον νεοαποκτηθέντα επιθετικό της Νίκολς να σκοράρει για δεύτερο σερί παιχνίδι, πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη με ίδιο σκορ. Αλλά ήταν η πρώτη μακριά από το γήπεδο της έπειτα από 16 παιχνίδια στα οποία είχε εννιά ήττες.

Συνεχίζει να έχει πάντα τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας της, έχοντας σκοράρει μόνο 11 γκολ στο πρωτάθλημα, αλλά κέρδισε μία θέση, ανέβηκε στην προτελευταία, αν και ισόβαθμη με την ουραγό Ρότσντεϊλ, έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων. Και πλησίασε σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα, από μία θέση παραμονής, έχοντας παιχνίδια λιγότερο από την ομάδα που βρίσκεται εκεί.

Απουσιάζουν λόγω τραυματισμού οι μακροχρόνια τραυματίες γκολκίπερ Μέιναρντ – Μπρούερ και ο επιθετικός Χάριοτ, αλλά και οι πιο πρόσφατα χτυπημένοι μέσοι Λι, Ριβς και ο επιθετικός Γουόκερ.

Τζίλιγχαμ Στατιστικά

*Εχει 19/22 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 31/37 under 2,5 στη σεζόν, 16/19 εκτός έδρας

*Εχει 26/37 N/G στη σεζόν, 13/19 εκτός έδρας

*Οι εφτά από τους 13 εκτός έδρας αγώνες της στο πρωτάθλημα έληξαν Χ στο ημίχρονο.