*Αγώνας εξ αναβολής

*Στον πρώτο γύρο: Στίβενεϊτζ-Σουίντον 2-0

ΣΟΥΙΝΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Σουίντον κέρδισε 1-5 εκτός έδρας την Γουίμπλεντον, αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο όγδοο λεπτό από τέρμα του Πιερ. Ισοφάρισε με πέναλτι του Τζέφκοτ στο 16’, ενώ προηγήθηκε με τον Γουέικλινγκ στο 18ο λεπτό. Πέτυχε τρίτο τέρμα με τον Τζέφκοτ στο 32’, ενώ ο Κλέιτον στο 62ο λεπτό έκανε το 1-4, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ με πέναλτι του Ντάρσι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Σουίντον κέρδισε με το εντυπωσιακό 1-5 εκτός έδρας την Γουίμπλεντον σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, πετυχαίνοντας δεύτερη σερί νίκη, παραμένοντας αήττητη για τρίτο συνεχόμενο αγώνα. Η προηγούμενη νίκη ήταν στο γήπεδό της, η πρώτη έπειτα από τέσσερα παιχνίδια που δεν είχε κερδίσει, έχοντας χάσει τα τρία εξ αυτών.

Ανέβηκε στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, οριακά στο πρώτο μισό του, αλλά πλέον είναι και μαθηματικά τελείως αδιάφορη βαθμολογικά. Μένει απλά να φανεί σε ποια θέση θα τερματίσει στο τέλος της σεζόν.

Ήδη έχουν ξεκινήσει κάποιες συζητήσεις για τη νέα σεζόν, με τον προπονητή της, Τζόντι Μόρις, να περιμένει να μάθει το μπάτζετ που θα έχει διαθέσιμο, μετά από συνάντηση με την διοίκηση, μέσα σε αυτή την εβδομάδα.

Συνεχίζει να παίζει εδώ και αρκετό καιρό χωρίς τους τραυματισμένους αμυντικού Μπρόντι, Ιαντόλο, Μπρέναν, που αναμένεται να μην  αγωνιστούν ξανά φέτος!

Σουίντον Στατιστικά

*Οι 14 από τους 21 αγώνες της εντός έδρας στο πρωτάθλημα έχουν λήξει Χ στο ημίχρονο.

*Εχει 11/21 under 2,5 εντός έδρας στο πρωτάθλημα

*Εχει 12/21 N/G εντός έδρας στο πρωτάθλημα

ΣΤΙΒΕΝΕΪΤΖ

Προηγούμενο ματς: Η Στίβενεϊτζ έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Μάνσφιλντ, με γκολ που δέχθηκε μόλις στο 11ο λεπτό από τον Κέλορ-Νταν, χωρίς να καταφέρει στη συνέχεια να ισοφαρίσει, παρόλο που προσπάθησε αρκετά.

Η Στίβενεϊτζ ηττήθηκε 1-0 εκτός έδρας από την Μάνσφιλντ, σε έναν αγώνα έξι βαθμών, αν και άξιζε κάτι περισσότερο. Και εξακολουθεί να έχει κερδίσει μόνο την Γουίμπλεντον στα 10 τελευταία παιχνίδια της εκτός έδρας, με πέντε ισοπαλίες, χωρίς καμία νίκη στα πέντε πιο πρόσφατα. Τουλάχιστον κρατάει την τύχη ακόμη στα χέρια της.

Παρά την ήττα της, διατηρείται στην 3η και τελευταία θέση που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο. Πλέον νιώθει «καυτή» την «ανάσα» δύο ομάδων πίσω της, στο +1, αλλά μπορεί να ξεφύγει, σε περίπτωση που κερδίσει το σημερινό εξ αναβολής παιχνίδι της, αποκτώντας πάλι απόσταση ασφαλείας. Μάλιστα μειώθηκε και η απόσταση της στο +4 από την όγδοη που δεν οδηγεί καν στα πλέι οφς.

Ο μέσος Λιστ είναι ακόμη εκτός αγωνιστικής δράσης, εδώ και αρκετό καιρό απουσιάζουν επίσης οι τραυματίες τερματοφύλακες Ασμπι – Χάμοντ, Αντερσον και ο μέσος Κάμπελ, ενώ τελευταία απώλεια ήταν του επιθετικού και πρώτου σκόρερ της, Νόρις, που τραυματίστηκε πιο πρόσφατα με τη συμμετοχή του απόψε αμφίβολη.