*43η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Μπράντφορντ-Σουίντον 1-1

ΣΟΥΙΝΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Σουίντον έφερε 0-0 εντός έδρας απέναντι στην Μπάροου, σε έναν αγώνα που η αντίπαλος της ήταν λίγο πιο επικίνδυνη επιθετικά και απειλητική από την ίδια.

Η Σουίντον αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εντός έδρας κόντρα στην Μπάροου, αποφεύγοντας μία πέμπτη συνεχόμενη ήττα, παραμένοντας χωρίς νίκη εδώ και εννιά αγώνες, με τέσσερις ισοπαλίες στο συγκεκριμένο διάστημα.

Διατηρείται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, οριακά στο πρώτο μισό του και μοιάζει τελείως αδιάφορη βαθμολογικά αυτή την περίοδο, παρόλο που μαθηματικά έχει κάποιες πιθανότητες να προλάβει τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Και εκεί που δεν είχε απουσίες, προέκυψαν κάποιες μαζεμένες στην άμυνα με τους τραυματισμούς των Μπρόντι, Ιαντόλο, Μπρέναν, που θα λείψουν και γενικώς αναμένεται να μην  αγωνιστούν ξανά φέτος!

Σουίντον Στατιστικά

*Οι 13 από τους 20 αγώνες της εντός έδρας στο πρωτάθλημα έχουν λήξει Χ στο ημίχρονο.

*Εχει 10/20 over 2,5 εντός έδρας στο πρωτάθλημα

*Εχει 11/20 N/G εντός έδρας στο πρωτάθλημα

ΜΠΡΑΝΤΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Μπράντφορντ κέρδισε 0-3 εκτός έδρας την Ρότσντεϊλ, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό με τον Σταμπς, πριν πετύχει και δεύτερο τέρμα με αυτογκόλ του Εμπανκς-Λάντελ στο 74’, ενώ ο Μπανκς στο 82ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπράντφορντ κέρδισε με 0-3 εκτός έδρας την Ρότσντεϊλ, πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη, έκτη στους 11 τελευταίους αγώνες που παραμένει αήττητη. Μακριά από την έδρα της έχει τέσσερις νίκες στα εννιά πιο πρόσφατα παιχνίδια της που δεν έχει χάσει και γενικώς είναι μία από τις ομάδες με τις περισσότερες εκτός έδρας νίκες στην κατηγορία.

Διατηρείται εντός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ούσα στο -2 από την πρώτη τριάδα και τις θέσεις που εξασφαλίζουν απευθείας άνοδο. Αλλά ταυτόχρονα ξέφυγε στο +5 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί πουθενά.

Θα λείψουν ξανά οι τραυματίες Οσαντέμπε (ΜΕ), Νέβερς (ME), Εϊσα (ΕΠ) με τον τελευταίο να έχει επιστρέψει στις προπονήσεις, αλλά ακόμη μοιάζει ανέτοιμος να μπει σε παιχνίδι. Επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός Πλατ.