* No Goal τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (01/04): Γκουανγκζού – Σουγόν 2-0

* Στο 2ο γύρο (28/05): Σουγόν – Γκουανγκζού 0-2

ΣΟΥΓΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Γεονμπούκ. Ο Γκουστάβο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 13ο λεπτό.

Εκ προοιμίου δύσκολο το έργο της Σουγόν την περασμένη Κυριακή και παρότι παρουσιάστηκε δραστικά βελτιωμένη στο αμυντικό κομμάτι δεν γλίτωσε νέα ήττα για να παραμείνει δίχως “τρίποντο” για 7ο σερί παιχνίδι (0-2-5).

Μπήκε καλά στο παιχνίδι η Γεονμπούκ, προειδοποίησε πριν προηγηθεί σε μετάβαση με το Βραζιλιάνο επιθετικός της. Εν αντιθέσει με το τραυματικό ταξίδι στην Σεούλ προ τεσσάρων ημερών, δεν εκτέθηκε στην συνέχεια η Σουγόν και απείλησε με ισοφάριση πριν την ανάπαυλα. Παρότι πήρε την πρωτοβουλία δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα στις αμυντικές μεταβάσεις του δευτέρου μέρους και στο τελευταίο τέταρτο οι δύο ομάδες αντάλλαξαν δοκάρια.

Τα 50 γκολ παθητικό είναι μακράν το χειρότερο παθητικό στη λίγκα, δεν έχει καταφέρει να κρατήσει το μηδέν πίσω στα 12 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΟΥΓΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΓΚΟΥΑΝΓΚΖΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Νταεγκού. Ο Γιου (16’) άνοιξε το σκορ για την Γκουανγκζού και ο Λι (23’) ισοφάρισε για την Νταεγκού.

3η διαδοχική ισοπαλία και 5ο σερί παιχνίδι δίχως νίκη (0-3-2) για την Γκουανγκζού, διατηρείται όμως οριακά εντός πρώτης 6αδας και η μέχρι τώρα πορεία της κρίνεται ιδιαιτέρως ικανοποιητική, αφού φέτος επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία.

Απέναντι στην Νταεγκού κυριάρχησε εδαφικά (73% κατοχή), αλλά οι απειλητικές καταστάσεις ήταν μοιρασμένες στην αναμέτρηση. Προηγήθηκε με εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ισοφαρίστηκε άμεσα εξαιτίας της λάθος εξόδου από τον κίπερ της. Φλύαρη η κυκλοφορία της στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφερε να πατήσει αρκετά την αντίπαλη περιοχή, δίκαιο το αποτέλεσμα.