2η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 παιχνίδια με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Ρεάλ Σοσιεδάδ δεν έχει υποστεί ήττα από τη Θέλτα στα πρόσφατα 6 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Τζιρόνα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 5’ ο Κούμπο σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 72’ ο Ντόβμπικ ισοφάρισε σε 1-1 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ δεν έκανε την εκκίνηση που θα επιθυμούσε στη νέα αγωνιστική περίοδο, καθώς δε νίκησε εντός έδρας τη Τζιρόνα (1-1). Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο, δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Οι “Τσουριούρδιν” προέρχονται από μια εξαιρετική χρονιά, με επιστέγασμα αυτής, το εισιτήριο του Τσάμπιονς Λιγκ, μέσω της τέταρτης θέσης.

Ο Ιμανόλ Αλγουαθίλ ως πρωτεργάτης της επιτυχίας παραμένει στην τεχνική ηγεσία, καθότι ανέλαβε το Δεκέμβριο του 2018 και έχει δημιουργήσει ένα εξαιρετικό σύνολο, με ποιότητα και αγωνιστική ταυτότητα. Έκανε ντεμπούτο ο ακραίος αμυντικός Τραορέ.

“Βλέπω την ομάδα με όρεξη να κάνει ένα καλό παιχνίδι και να πάρει τους τρεις βαθμούς. Η Θέλτα διαθέτει καλούς ποδοσφαιριστές και δε συμφωνώ με όσους λένε ότι δεν έκανε καλό παιχνίδι με την Οσασούνα”, δήλωσε ο Αλγουαθίλ. Εξακολουθούν να είναι εκτός δράσης οι Αρίτς Ελουστόντο, Μίκελ Μερίνο, Αντρέ Σίλβα, πρόβλημα προέκυψε και με τον μέσο Ολασαγάστι.

Ρεάλ Σοσιεδάδ Στατιστικά

*4/5 παιχνίδια έληξαν με No Goal

*4/5 αναμετρήσεις είχαν under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 5/10 εντός έδρας

ΘΕΛΤΑ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εντός έδρας ήττα, με σκορ 0-2, από την Οσασούνα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 24’ ο Ρουμπέν Γκαρθία σκόραρε για το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 74’ ο Μόι Γκόμεθ σημείωσε δεύτερο τέρμα για τους φιλοξενούμενους.

H Θέλτα ξεκίνησε αρνητικά την πορεία της στο νέο πρωτάθλημα, καθότι ηττήθηκε από την Οσασούνα (0-2) και μάλιστα εντός έδρας. Το ματς συνδυάστηκε επίσης, με το ντεμπούτο στην τεχνική ηγεσία, του Ράφα Μπενίτεθ. Η ομάδα της Γαλικίας προέρχεται από μια χρονιά που δεν ήταν καλή, καθώς δεν ικανοποίησε με το ότι βρέθηκε στη μάχη της παραμονής μέχρι την τελευταία αγωνιστική.

Έκλεισε η μεταγραφή του Γκάμπρι Βέιγα στη Νάπολι, τα ισπανικά μέσα αναφέρουν ότι θα πραγματοποιηθεί αντί του ποσού των 30 εκατομμυρίων ευρώ συν έξι σε μορφή μπόνους. “Τα χρήματα που θα πάρουμε από τη συγκεκριμένη μεταγραφή μας βοηθά να βγούμε στο μεταγραφικό παζάρι και να διεκδικήσουμε του παίκτες που θέλαμε”, δήλωσε σχετικά ο Μπενίτεθ.

Όσον αφορά την αποστολή, είναι σε αυτή ο κίπερ Μαρτσεσίν, έπειτα από επτά μήνες και τον σοβαρό τραυματισμό του. Από την άλλη, είναι εκτός οι τραυματίες Κάρλες Πέρεθ και Γκονσάλο Πασιένσια.