38η αγωνιστική (τελευταία)

*Μετρούν 5/10 παιχνίδια με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη γηπεδούχου στα πρόσφατα 4 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Οι ομάδες είναι βαθμολογικά αδιάφορες. Η Σεβίλλη εξασφάλισε τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με την κατάκτηση του Γιουρόπα Λιγκ.

*Α’ Γύρος: Σεβίλλη – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 2-1 εκτός έδρας, από την Ατλέτικο Μαδρίτης, για το πρωτάθλημα. Στο 37’ ο Γκριζμάν σκόραρε για το 1-0 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 73’ ο Ναουέλ Μολίνα έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους, ενώ στο 88’ ο Σέρλοτ μείωσε με πλασέ σε τετ-α-τετ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ μπορεί να έχασε στη Μαδρίτη από την Ατλέτικο (2-1), όμως στο φινάλε πανηγύρισε με την ψυχή της στο “Μετροπολιτάνο” διότι εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Ουσιαστικά, παίρνει τη θέση της Σεβίλλης στην κατάταξη της Λα Λίγκα, πίσω από Μπαρτσελόνα, Ρεάλ και Ατλέτικο, οι οποίες είναι σταθερά στην τριάδα και εναλλάσσονται στην τελική βαθμολογία.

Πρώτη ήττα έπειτα από επτά αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, με απολογισμό πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες. “Με γεμίζει ενθουσιασμό να ακούσω των ύμνο του Τσάμπιονς Λιγκ στο Ανοέτα”, δήλωσε μεταξύ άλλων, ο αμυντικός Ιγκόρ Θουμπέλδια. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός ο Αρίτς Ελουστόντο καθώς είναι τιμωρημένος, ενώ παραμένουν στα “πιτς” ο μέσος Νταβίδ Σίλβα με μυϊκό τραυματισμό και ο επιθετικός Ουμάρ Σαντίκ ο οποίος λείπει αρκετούς μήνες.

Ρεάλ Σοσιεδάδ Στατιστικά

*6/10 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*7/10 παιχνίδια έληξαν με “2-3 τέρματα”

*Δέχεται γκολ σε 10/18 ματς εντός έδρας

ΣΕΒΙΛΛΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 και αντίπαλο τη Ρόμα, στο πλαίσιο του Γιουρόπα Λιγκ. Στο 35’ ο Ντιμπάλα με σουτ εντός περιοχής σκόραρε για το 0-1 του ημιχρόνου, ενώ ο Ράκιτιτς είχε σουτ στο δοκάρι. Στο 55’ ο Μαντσίνι με αυτογκόλ έκανε το 1-1. Ο Σμόλινγκ είχε κεφαλιά στο πάνω μέρος του δοκαριού. Η παράταση δεν έβγαλε νικητή, στα πέναλτι επικράτησε η Σεβίλλη με 4-1.

Η Σεβίλλη ως σύλλογος και η… μισή πόλη, πλέουν σε πελάγη ευτυχίας, καθώς πανηγύρισαν την κατάκτηση ακόμα ενός ευρωπαϊκού τροπαίου. Οι “Νερβιονένσες” επικράτησαν της Ρόμα (1-1) του Ζοζέ Μουρίνιο στον τελικό της Βουδαπέστης, στη διαδικασία των πέναλτι. Έβδομη κατάκτηση Γιουρόπα Λιγκ σε ισάριθμους τελικούς για τους Σεβιγιάνους. Θυμίζουμε ότι στην αρχή της σεζόν πάλευαν να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ άλλαξε τα πάντα, έφερε σταθερότητα και σταδιακή βελτίωση στην εικόνα της ομάδας, την οδήγησε σε μια εύκολη παραμονή και ως αποκορύφωμα είχε το Γιουρόπα Λιγκ.

Φυσικά, εκτός από την ηδονή της κατάκτησης, οι Σεβιγιάνοι πανηγυρίζουν και την εξασφάλιση της συμμετοχής στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ για ακόμα μία χρονιά. Έχασε από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 1-2 εντός έδρας στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος, συμπλήρωσε τρία δίχως επιτυχία. Η διοίκηση των Σεβιγιάνων πράττει το προφανές με τον Μεντιλίμπαρ, ο οποίος αναμένεται να παραμείνει στην τεχνική ηγεσία. “Έχουμε καταθέσει πρόταση ανανέωσης στον Μεντιλίμπαρ”, δήλωσε ο πρόεδρος της Σεβίλλης, Χοσέ Κάστρο. Όσον αφορά την αποστολή, δεν υπολογίζεται ο τιμωρημένος Ακούνια. Διαθέσιμοι οι Γκέιγ, Κορόνα.