*Ρεβάνς για τη φάση των “16” του Γιουρόπα Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στην πρώτη αναμέτρηση: Ρόμα – Σοσιεδάδ 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

*Η Σοσιεδάδ θα τεθεί αντιμέτωπη με ιταλική ομάδα για όγδοη φορά στην ιστορία της (1-2-4). Υποδέχτηκε για τελευταία φορά τη Νάπολι γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 στις 29 Οκτωβρίου 2020.

*Έντεκα νίκες σε 36 αναμετρήσεις με ισπανικές ομάδες πανηγύρισε η Ρόμα (έξι ισοπαλίες, 19 ήττες). Την τελευταία φορά που επισκέφτηκε την Ισπανία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπέτις στις 13 Οκτωβρίου 2022.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με τη Μαγιόρκα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 3′ με Κάρλος Φερνάντεθ, απάντησε ο Λι στο 50′. Με δέκα ολοκλήρωσε η Σοσιεδάδ λόγω αποβολής του Μερίνο.

Χωρίς νίκη για πέμπτη αναμέτρηση έμεινε η Σοσιεδάδ επιστρέφοντας με τον βαθμό από την έδρα της Μαγιόρκα (1-1). Μέτρια εμφάνιση από τους ποδοσφαιριστές του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ που δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την κατοχή μπάλας, θα πρέπει να αισθάνονται τυχεροί με τον βαθμό καθώς οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′!

Παρά το νέο στραβοπάτημα η Σοσιεδάδ διατηρείται στην 4η θέση της Λα Λίγκα που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν, όντας στο -3 από Ατλέτικο Μαδρίτης και +3 από Μπέτις. Την Κυριακή (19/3) υποδέχεται την Έλτσε. Στην πρώτη αναμέτρηση με τη Ρόμα δεν κατάφερε να διασπάσει την αμυντική διάταξη της και, πλέον, καλείται να ανατρέψει τα δεδομένα στη “Reale Arena”.

Η Σοσιεδάδ πανηγύρισε μόλις δύο φορές την πρόκριση σε επτά ευρωπαϊκά νοκ άουτ που έπρεπε να ανατρέψει εκτός έδρας ήττα στην πρώτη αναμέτρηση. “Το ιδανικό θα είναι να σκοράρουμε πρώτοι πριν το 10′, βέβαια δεν θα με πείραζε αν το κάνουμε και στο 70′. Θα πρέπει να έχουμε υπομονή και συγκέντρωση”, είπε ο προπονητής της Σοσιεδάδ που δεν αντιμετωπίζει νεότερα αγωνιστικά προβλήματα.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 10/11 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΡΟΜΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (4-3) από τη Σασουόλο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ντοπιέτα Λοριεντέ (13′, 18′), απάντησε ο Ζαλέφσκι (26′) και έκανε το 3-1 ο Μπεράρντι με πέναλτι (45+4′). Στο 50′ ο Ντιμπάλα μείωσε εκ νέου για τους γηπεδούχους. Ο Πιναμόντι έκανε το 4-2 στο 75′, προτού γράψει το τελικό αποτέλεσμα ο Βαϊνάλντουμ (90+4′). Με δέκα αγωνίζονταν η Ρόμα από το 45+2′ (Κουμπούλα).

Μία εβδομάδα κράτησε το κλίμα ευφορίας στο στρατόπεδο της Ρόμα, μετά τις δύο σερί “καθαρές” νίκες με Γιουβέντους (1-0) και Σοσιεδάδ (2-0). Το βράδυ της Κυριακής γνώρισε βαρύτατη ήττα με 4-3 από τη Σασουόλο στην τρίτη σερί αναμέτρηση που έδωσε στο “Olimpico”, αποτέλεσμα που την ανάγκασε να υποχωρήσει στην 5η θέση της Σέριε Α και στο -1 από τη Μίλαν. Σημαντικότατο ρόλο σε αυτό έπαιξε η απευθείας αποβολή του Κουμπούλα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις τους οι “τζιαλορόσι” πανηγύρισαν μόλις μία νίκη επί της Σπέτσια (2-0) στις 22 Ιανουαρίου (τρεις ισοπαλίες, τρεις ήττες): Κράτησαν μόλις σε μία clean sheet και σκόραραν στις έξι. Εξασφάλισαν την πρόκριση στα 28 από τα 33 ευρωπαϊκά νοκ άουτ που επικράτησαν εντός έδρας στην πρώτη αναμέτρηση.

“Πάντα η ερχόμενη αναμέτρηση είναι και η πιο σημαντική, μετά τη ρεβάνς θα ασχοληθούμε με το ντέρμπι”, είπε ο προπονητής Μουρίνιο που θα προχωρήσει σε κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα του. Επιστρέφει στην ενδεκάδα ο Κριστάντε, θέση βασικού θα πάρει και ο Κάρσντορπ. Οι Ντιμπάλα και Πελεγκρίνι θα παίξουν πίσω από το μοναδικό προωθημένο Έιμπραχαμ. Την Κυριακή (19/3) αντιμετωπίζει τη Λάτσιο στο “Derby della Capitale”.