6η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 8 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 εντός έδρας, με αντίπαλο την Ομόνοια, για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Στο 30’ ο Γκεβάρα σκόραρε για το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 72’ ο Μπρούνο ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους, όμως στο 80’ ο Σέρλοτ έκανε το 2-1 έπειτα από πάσα του Τάκε Κούμπο και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επέστρεψε άμεσα στις επιτυχίες, καθότι επιβλήθηκε της Ομόνοιας (2-1) εντός έδρας, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Έτσι, έβγαλε αντίδραση μετά την απρόσμενη εκτός έδρας ήττα για τη Λα Λίγκα, από τη Χετάφε, με σκορ 2-1. Το χειρότερο νέο, πέραν της ήττας, ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Ουμάρ Σαντίκ, ο οποίος έπαθε ρήξη χιαστών και κινδυνεύει να χάσει ολόκληρη στη σεζόν.

Τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία ο απολογισμος των θετικών αποτελεσμάτων σε επτά επίσημα ματς για τους “Τσουριούρδιν” φέτος. “Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, όπως όλα έως τώρα, καθώς η Εσπανιόλ είναι ένα σύνολο πάντα ανταγωνιστικό. Είναι μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της κατηγορίας”, είπε μεταξύ άλλων στις δηλώσεις του ο Ιμανόλ Αλγουαθίλ. Η αποστολή είναι ακριβώς ίδια με την τελευταία, εναντιον της Ομόνοιας την περασμένη Πέμπτη. Εκτός του Σαντίκ, δεν είναι διαθέσιμος ο Μπαρενετσέα και οι Οϊαρθάμπαλ, Λε Νορμάν, Κάρλος Φερνάντεθ.

Ρεάλ Σοσιεδάδ Στατιστικά

*4/6 αναμετρήσεις είχαν goal/goal

*3/5 ματς τελευταία με “2-3 γκολ”

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΕΣΠΑΝΙΟΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 2-3 εντός έδρας από τη Σεβίλλη, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 1’ ο Λαμέλα σκόραρε για το 0-1, στο 26’ ο Καρμόνα έκανε το 0-2 και ο ίδιος παίκτης στο 45’ σκόραρε ξανά για το 0-3. Ο Χοσέλου με εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 1-3 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 62’ ο Μπρέιθγουεϊτ μείωσε σε 2-3 για το τελικό σκορ. Στο 84’ αποβλήθηκε ο Λαμέλα.

Η Εσπανιόλ ήταν ανταγωνιστική απέναντι στη Σεβίλλη (2-3) στο σύνολο της αναμέτρησης, όμως έχασε, πληρώνοντας το κακό πρώτο ημίχρονο που έκανε, αν και μείωσε στο φινάλε του. Τρίτη ήττα στη φετινή σεζόν για τους “Περικίτος”, όλες εντός έδρας. Έχασε επίσης από τη Ράγιο Βαγεκάνο με 0-2, από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 1-3 και τελευταία από τη Σεβίλλη. Στην τέταρτη αγωνιστική πέτυχε μια σπουδαία νίκη στην έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο με σκορ 0-1 και πρωταγωνιστή τον Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ ο οποίος πέτυχε τέρμα και στη δεύτερη συμμετοχή του. Αποτέλεσε παρελθόν ο επιθετικός Ραούλ ντε Τομάς, ο οποίος μεταγράφηκε στη Ράγιο Βαγεκάνο.

Δεν έφυγε με τις καλύτερες των σχέσεων από τη Βαρκελώνη, με τη διοίκηση να αφήνει αιχμές για τη στάση του. “Είναι απαραίτητο να μαζεύουμε βαθμούς συνέχεια, εντός έδρας, εκτός έδρας, ακόμα και στις προπονήσεις. Η ομάδα έχει κάνει καλά πράγματα στα παιχνίδια της και άξιζε περισσότερος βαθμούς απ’ όσους έχει πάρει”, είπε στη συνέντευξη τύπου ο τεχνικός της Εσπανιόλ, Ντιέγο Μαρτίνεθ. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι Όσκαρ Χιλ, Πεδρόσα, Ρουμπέν Σάντσεθ, Λάθο, Μπάρε και Κολεόσο.