13η αγωνιστική

*Αήττητη η Σαπόρο στα εννέα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Σονάν Μπελμάρε, μετρώντας πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΣΟΝΑΝ ΜΠΕΛΜΑΡΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Κασίβα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 28ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Σουγκιόκα, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 55′.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η Σονάν Μπελμάρε, μετά και από εκείνη κόντρα στη Βίσσελ Κόμπε (2-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σατόσι Γιαμαγκούτσι υποδέχθηκε την Κασίβα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Σε ένα παιχνίδι με λίγες καλές στιγμές και από τις δυο πλευρές, μπορεί να ισοφάρισε προσωρινά πριν την ανάπαυλα, όμως δεν είχε άλλη απάντηση στο τέρμα που δέχθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και δεν απέφυγε τα χειρότερα. Πέμπτο σερί ματς που δεν κερδίζει, έχοντας προηγηθεί τρεις ισοπαλίες. Βρίσκεται έτσι χαμηλά στην κατάταξη, με έντεκα βαθμούς. Αρκετές οι απουσίες που έχει να διαχειριστεί.

Σονάν Μπελμάρε Στατιστικά

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΑΠΟΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-1 επί της Τόκιο, για το πρωτάθλημα. Πήρε σαφές προβάδισμα με τους Ασάνο (8′), Σούγκα (28′, 50′) και Κανένο (πεν. 50′), ενώ παρότι δέχθηκε τη μείωση στο 73ο λεπτό, βρήκε και πάλι δίχτυα στις καθυστερήσεις με τον Κανέκο.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Σαπόρο, μετά και την ήττα με 0-1 από την Κασίμα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μιχαΐλο Πέτροβιτς υποδέχθηκε την Τόκιο, την οποία και συνέτριψε με 5-1. Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τόσο τα κενά στην αντίπαλη άμυνα, όσο και τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της, παρότι δέχθηκε προσωρινά τη μείωση σε 4-1. Παρά την απώλεια της αυτή, διατηρείται στα μέσα της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 16 βαθμούς μέχρι τώρα. Έχασε το τελευταίο παιχνίδι λόγω μυϊκού προβλήματος ο Ριότα Αόκι και είναι αμφίβολος σήμερα.