*Αγώνας εξ αναβολής

*Στον πρώτο γύρο: Σκάνθορπ-Σόλιχαλ Μουρς 3-4

*Οι δύο ομάδες είχαν παίξει και για το κύπελλο το 2020 στην έδρα της Σκάνθορπ, με τη Σόλιχαλ Μουρς να κερδίζει τότε με 2-3.

ΣΟΛΙΧΑΛ ΜΟΥΡΣ

Προηγούμενο ματς: Η Σόλιχαλ Μουρς κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Τορκί, παρόλο που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Μάρσαλ μόλις στο δεύτερο λεπτό. Μάλιστα κατάφερε να σκοράρει τρία γκολ στη συνέχεια από τους Κέλι (34’), Χάουι (45’), Μπεκ (56’), αλλά στο 59’ αποβλήθηκε παίκτης της. Τουλάχιστον κράτησε τη νίκη, παρόλο που δέχθηκε ένα γκολ από τον Κόλινς στο 74ο λεπτό.

Η Σόλιχαλ Μουρς κέρδισε με 3-2 εντός έδρας την Τορκί, πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο γήπεδό της, έπειτα από μία «λευκή» ισοπαλία που είχε φέρει σε αυτό! Και το σημερινό είναι το τρίτο σερί παιχνίδι που θα δώσει μέσα στην έδρα της.

Ανέβηκε, έστω και οριακά, στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 12η  θέση, πλησιάζοντας λίγο πιο κοντά στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα στο -10 από αυτήν.

Τιμωρημένος είναι ο μέσος Οσμπορν που εκτίει ποινή μίας αγωνιστικής.

Σόλιχαλ Μουρς Στατιστικά

*Εχει 15/22 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας, 13/18 στο πρωτάθλημα

*Εχει 12/22 over 2,5 εντός έδρας, 11/18 στο πρωτάθλημα

ΣΚΑΝΘΟΡΠ

Προηγούμενο ματς: Η Σκάνθορπ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Ολτρινχαμ, χάρη σε δύο γκολ που πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Μπένετ (49’), Σμιθ (75’).

Η Σκάνθορπ επικράτησε με 2-0 εντός έδρας της Ολτρινχαμ, κερδίζοντας ξανά έπειτα από τέσσερις αγώνες στους οποίους είχε γνωρίσει τρεις ήττες. Βέβαια κερδίζει σπάνια και αν θέλει να μην γνωρίσει δεύτερο σερί υποβιβασμό θα πρέπει να αρχίσει να το πετυχαίνει πολύ πιο συχνά! Μακριά από την έδρα της δεν έχει νίκη εδώ και τρία παιχνίδια, στα οποία γνώρισε δύο ήττες.

Παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού, στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα για την ακρίβεια, μένοντας λίγο πίσω, στο -7 συγκεκριμένα, από την τελευταία θέση παραμονής.

Σε μία προσπάθεια «δεσίματος» της ομάδας, ο προπονητής της, Τζίμι Ντιν, αποφάσισε να πάνε όλοι μαζί για μπόουλινγκ το περασμένο Σαββατοκύριακο που δεν είχαν αγωνιστικές υποχρεώσεις!

Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Κάρβερ που θα λείψει για καιρό.