Φάση των “16”

*Νοκ-άουτ αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με No Goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΣΟΓΚΝΤΑΛ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 και αντίπαλο την Οσάνε στο πλαίσιο φιλικού αγώνα προετοιμασίας. Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της και έμειναν στο μηδέν. Στο 55’ ο Γκρένερ σκόραρε για το 0-1, όμως στο 78’ ο Εντιαγέ ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σόγκνταλ δεν ικανοποιησε με την πορεία της πέρυσι, είχε πολλά σκαμπανεβάσματα κατά τη διάρκεια της σεζόν, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να μπει στην εξάδα και να διεκδικήσει την άνοδο στην Eliteserien, που ήταν και ο στόχος της. Ωστόσο, η διοίκηση δίνει και μια δεύτερη ευκαιρία στον τεχνικό Τούρε Αντρέ Φλο, ο οποίος συνεχίζει για δεύτερη σεζόν στην ομάδα. Νέα πρόσωπα στο ρόστερ, ο στόπερ Αρόκα από τη Μιεντάλεν και ο Σέλσταντ από τη Κρίστιανσουντ. Στη Λίλεστρεμ ο αμυντικός Ρόσετ.

Σόγκνταλ Στατιστικά

*4/5 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

*4/5 φιλικά παιχνίδια έληξαν με goal/goal

ΛΙΛΕΣΤΡΕΜ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 4-1 της Χάουγκεσουντ, σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας. Στο 14’ ο Ντράγκσνες σκόραρε για το 1-0 και στο 23’ ο Λένε Όλσεν έκανε το 2-0. Στο 35’ η Χάουγκεσουντ μείωσε σε 2-1, όμως στο 41’ ο Άνταμς σκόραρε για το 3-1 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 90’ ο Σβέντσεν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Λίλεστρεμ πραγματοποίησε ακόμα μία πολύ καλή χρονιά, για τα δεδομένα της, καθώς διεκδίκησε έως το φινάλε ένα από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Εν τέλει, έμεινε στην τέταρτη θέση, όπως συνέβη και το 2021, στην πρώτη σεζόν μετά την επάνοδό της στην Eliteserien. Δε λογίζεται πλέον ως ομάδα που μάχεται για την παραμονή, αλλά με οδηγό τον κόουτς Γκάιρ Μπάκε παίζει για την έκπληξη της ευρωπαϊκής συμμετοχής. Από τον Ιανουάριο του ‘20 στα “Καναρίνια” ο 52χρονος Νορβηγός. Πήρε 4 εκατομμύρια ευρώ από τις πωλήσεις των Όγκμπου και Κάιρινεν σε Σπάρτα και Σλάβια Πράγας αντίστοιχα. Αποσύρθηκε ο Χέλαντ. Ήρθε δανεικος από τη Σπάρτα ο Βίντχαϊμ, απέκτησε και τον στόπερ Γκαμπρίελσεν από την Όστιν.