* Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ

* Χωρίς VAR

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΣΛΟΒΑΤΣΚΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Χράντετς Κράλοβε. Στο 48’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες και στο 57’ ο Ντάνιτσεκ πέτυχε το καθοριστικό γκολ της Σλοβάτσκο.

Πρώτη νίκη της νέας σεζόν για την Κυπελλούχο Τσεχίας την Κυριακή, αξιοποίησε την έδρα της, εκμεταλλεύτηκε την αποβολή των αντιπάλων, αλλά ήταν καλύτερη και στο 11 εναντίον 11.

Την προηγούμενη Πέμπτη στην Πόλη απείλησε νωρίς (δοκάρι), αλλά στην συνέχεια δεν κατάφερε να περιορίσει την επιθετικότητα των Τούρκων, πιέστηκε πολύ η άμυνά της και μετά την αποβολή της στο ξεκίνημα της επανάληψης ήταν σε mode επιβίωσης.

Για το γόητρο θα παίξει σήμερα, δεν έχει ρεαλιστικές ελπίδες ανατροπής, ξέχωρα από το σκορ του πρώτου αγώνα, έδειξε ότι δεν ανήκει στο ποιοτικό επίπεδο της Φενέρ.

Τιμωρημένος ο στόπερ Χόφμαν, εκτός και οι τραυματίες Χάβλικ (χαφ) και Βετσέτα (φορ)

ΣΛΟΒΑΤΣΚΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 8/9 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (3-3) με την Ουμρανιγιεσπόρ. Η Φενέρ προηγήθηκε δις (19’ & 45+2’) στο πρώτο ημίχρονο, η νεοφώτιστη της γύρισε το ματς με γκολ στο 67’ και το 73’ και ο Μπερίσα έσωσε τον πόντο στο 92’.

Με απρόσμενη γκέλα ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα η Φενέρ τη Δευτέρα και το μομέντουμ που πήρε στο πρώτο παιχνίδι με την Σλοβάτσκο χάθηκε.

Πριν συμπληρωθεί λεπτό στο ματς οι φιλοξενούμενοι έχασαν τετ α τετ, η Φενέρ προηγήθηκε με πέναλτι από ανόητο χέρι αμυνόμενου σε κόρνερ. Δεν κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό όμως, η νεοφωτιστη έφτανε με ευκολία στην περιοχή της, ισοφάρισε από κόρνερ και από άλλο κόρνερ, στην κόντρα, προήλθε το 2-1 της Φενέρ. Ξανά από κόρνερ ισοφαρίστηκε και στην κόντρα υπέπεσε σε πέναλτι για την ανατροπή. Φόρτωσε την αντίπαλη περιοχή στο τέλος για να μειώσει την αποτυχία. Αποδιοπομπαίος τράγος για την γκέλα έγινε από τους οπαδούς της ομάδας ο νεοφερμένος στόπερ Γκουστάβο Ενρίκε.

Τέσσερις μέρες νωρίτερα αγκάλιασε την πρόκριση στα playoffs του Europa League, εύκολη η επικράτηση επί των Τσέχων, με πρωταγωνιστές τους νεοφερμένους μεσοεπιθετικούς Λίνκολν και Μορ, ο πρώτος είχε δύο εκπληκτικά χτυπήματα εκτός περιοχής για τα πρώτα του γκολ στην Πόλη.

Ήδη ξεκίνησε η κριτική στον Ζεσούς για τις επιλογές του και κυρίως γιατί δεν ξεκινά τους χαφ Κρέσπο, Ζάιτς που ήταν καταλυτικοί στο ντεμαράζ της άνοιξης, προσφέροντας τακτική ισορροπία και ηρεμία στην κυκλοφορία. Ακόμα ψάχνεται ο Πορτογάλος κόουτς, σήμερα αναμένεται να ανοίξει το rotation, δίνοντας ευκαιρίες σε παίκτες που δεν θεωρούνται βασικοί.

Αρκετές οι απουσίες στην αποστολή για την Τσεχία, με παίκτες που έχουν ενοχλήσεις και άλλους που δεν χώρεσαν στην ευρωπαϊκή λίστα.