*Στον Α’ γύρο: Φάσταβ Ζλιν – Σλοβάτσκο 0-2

*Γειτονικό ντέρμπι.

*7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΣΛΟΒΑΤΣΚΟ

Προηγούμενο ματς: Κατάφερε να πετύχει σημαντική νίκη πριν από δύο αγωνιστικές, αφού επικράτησε με 2-1 της Μπόλεσλαβ εντός έδρας. Μπήκε δυνατά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ νωρίς (10′), ωστόσο ισοφαρίστηκε άμεσα (22′) αφού κλείστηκε πίσω ανεξήγητα μετά το 1-0. Με την ώρα να περνά, πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα και πήρε για δεύτερη και τελευταία φορά προβάδισμα στο 54′. Λίγα πράγματα μέχρι το φινάλε, δεν άλλαξε κάτι συνταρακτικό.

Δεν αγωνίστηκε την περασμένη εβδομάδα, αφού ο προγραμματισμένος αγώνας κόντρα στην Γιάμπλονετς αναβλήθηκε λόγω έντονης χιονόπτωσης. Παραμένει στην 6η θέση με 35 βαθμούς και με δύο ματς λιγότερα από τις περισσότερες ομάδες, μοιάζει να κρατάει την τύχη στα χέρια της αναφορικά με τα πλέι οφ. Αμφίβολος ο Χόλζερ,

Σλοβάτσκο Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΦΑΣΤΑΒ ΖΛΙΝ

Προηγούμενο ματς: Γλυκόπικρη γεύση της αφήνει το εντός έδρας παιχνίδι της προηγούμενη αγωνιστικής απέναντι στην Χράντετς Κραλόβε, αφού το τελικό 2-2 μάλλον την αδικεί. Έδειξε να έχει περισσότερη φρεσκάδα, κατάφερε στο καλό της πρώτο ημίχρονο να πάρει το προβάδισμα δις (5′, 45+5′), ενώ είχε ισοφαριστεί προσωρινά (38′). Στην επανάληψη, έδειξε να μένει από δυνάμεις και αναμενόμενα δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης στο 72′.

Δείχνει πως έχει πνοή στα τελευταία παιχνίδια, ενώ κατάφερε έστω και με αυτόν τον αναπάντεχο τρόπο, να «ξεκολλήσει» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, μιας και υπερτερεί στην ισοβαθμία με την Παρντουμπίτσε. Τραυματίες οι Μπάρτοσακ και Χλούσεκ, τιμωρημένος ο Κόλαρ, που αποβλήθηκε στο παιχνίδι απέναντι στην Κραλόβε.