Αγώνας ρεβάνς για τον α’ προκριματικό του Europa League. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι -αν χρειαστεί- πέναλτι.

* Στο πρώτο παιχνίδι (Μιλσάμι – Σλόβαν Μπρατισλάβας 2-4): Σπουδαίο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση έκανε η Σλόβαν Μπρατισλάβας, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τα πολύ μεγάλα αμυντικά κενά που παρουσίασαν οι Μολδαβοί.

* Στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της Σλόβαν Μπρατισλάβας σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε G/G.

* Στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της Μιλσάμι σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε Over 2,5.

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ (Σλοβακία, 204)

Εκμεταλλεύτηκε το πολύ μεγάλο πλεονέκτημα εμπειρίας έναντι της αντιπάλου της και φρόντισε σε πολύ μεγάλο βαθμό να «καθαρίσει» από το πρώτο παιχνίδι την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού η Σλόβαν Μπρατισλάβας. Οι Σλοβάκοι δεν άφησαν ουσιαστικά κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους, μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ήδη από το πρώτο μέρος είχαν πάρει προβάδισμα με τρία τέρματα. Λίγο όμως έλειψε στη συνέχεια να πληρώσουν τη χαλάρωση, αφού δέχθηκαν δύο γκολ, προτού κλειδώσουν το παιχνίδι σκοράροντας και για τέταρτη φορά στο 79’.

Ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα δεν υφίστανται, ωστόσο το συμπέρασμα που βγήκε από τις δηλώσεις στη συνέντευξη Τύπου είναι πως δεν πρόκειται να υποτιμήσει το σημερινό παιχνίδι και να το θεωρήσει τελειωμένο. Οι παίκτες της δήλωσαν μάλιστα διατεθειμένοι να προσφέρουν θέαμα και χαρά στους φιλάθλους τους. Πρέπει να σημειωθεί, τέλος, ότι βρίσκεται σε εγρήγορση, μιας και την προσεχή Κυριακή εκκινεί και το πρωτάθλημα Σλοβενίας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Μιλσάμι για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε G/G (Δες το στην Interwetten).

Το Σλόβαν Μπρατισλάβας – Μιλσάμι παίζει στην Interwetten

ΜΙΛΣΑΜΙ (Μολδαβία, 311)

Αν και πριν από την έναρξη του αγώνα τα δεδομένα συνηγορούσαν πως ήταν ικανή να προβάλλει αντίσταση και ίσως να κάνει την έκπληξη ορθώνοντας ανάστημα στην σαφώς πιο έμπειρη αντίπαλο της, εντούτοις η Μιλσάμι συνελήφθη… κοιμώμενη. Πως αλλιώς μπορεί να εξηγηθεί το γεγονός ότι αν και έπαιζε εντός έδρας κατάφερε να δεχθεί τρία γκολ μέσα σε ένα ημίχρονο; Στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει και «μάζεψε» το εύρος της ήττας, φτάνοντας να μειώσει μέχρι και στο γκολ, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει, αφού στην προσπάθεια της να φτάσει στην ισοφάριση, δέχθηκε και τέταρτο γκολ προς το τέλος.

Τώρα το μόνο που της μένει και όπως παραδέχθηκαν προπονητής και παίκτες στη συνέντευξη Τύπου είναι να τα παίξει όλα για όλα στη Σλοβακία, παίζοντας επιθετικά από την αρχή και προσπαθώντας να φέρει τα πάνω-κάτω. Επιλογή που σαφέστατα ενέχει πολύ μεγάλο ρίσκο με έναν αντίπαλο όπως η Σλόβαν, αλλά δεν έχει να χάσει πια το παραμικρό.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 4-2 από την Σλόβαν Μπρατισλάβας για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε Over 2,5.