* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Σταλ στα 4 τελευταία μεταξύ τους (2-2-0)

* Στον 1ο γύρο (12/08): Σταλ – Σλασκ 3-1

ΣΛΑΣΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Πογκόν. Ο Ούλβεσταντ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 72ο λεπτό.

Με το “καλημέρα” στο 2024 σταμάτησε το απίθανο αήττητο σερί στην Ekstraklasa για να αποκτήσει συγκάτοικο στην κορυφή. Πλασματικό ωστόσο το τελικό 0-1 της περασμένης Κυριακής, με το οποίο διεκόπη το 12-4-0 από τα μέσα Αυγούστου!

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίωρο, η Σλασκ ανέβασε στροφές και δημιούργησε αρκετές καθαρές ευκαιρίες να προηγηθεί, είτε στο κλείσιμο του ημιχρόνου, είτε στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ακολούθως η Πογκόν είχε δοκάρι, πριν το αβίαστο λάθος στο build up της Σλασκ, από το οποίο προέκυψε το τυχερό 0-1. Με μία ακόμη καθαρή ευκαιρία της Σλασκ στις καθυστερήσεις έκλεισε το παιχνίδι.

“Είμαι πεπεισμένος ότι αν είχαμε ανοίξει το σκορ θα είχαμε κερδίσει. Δεχθήκαμε ένα γκολ όταν δεν το περιμέναμε. Παίξαμε σε όλο το πλάτος του γηπέδου. Νιώθουμε ότι το ματς ήταν καλό, αλλά είμαστε απογοητευμένοι με το αποτέλεσμα. 16 ομάδες θα ήθελαν να είναι στη θέση μας. Θέλουμε να συνεχίσουμε να παίζουμε καλά.” δήλωσε ο κόουτς Μαγκιέρα.

Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα, μακροχρόνια τραυματίας ο Ποπράβα (στόπερ), εκτός πλάνων ο Ζοχόρε (φορ).

ΣΛΑΣΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 8/12 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΤΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Πούζτσα. Ο Χολέβιακ (23’) άνοιξε το σκορ για την Πούζτσα, αλλά οι Σκούριν (83’), Βλάζλο (90+3’) γύρισαν το ματς για την Σταλ.

Ποδαρικό με το δεξί στο 2024 για την Σταλ, κομβική η ανατροπή της προηγούμενης Παρασκευής στο “εξάποντο” παραμονής, με την οποία σκαρφάλωσε στην 8η θέση και το +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία για να προηγηθεί νωρίς κι από λάθος στο build up εντός της περιοχής της ήρθε το 0-1 της Πούζτσα. Κυριάρχησε όμως την κατοχή (73%) σε όλο το ματς, πάτησε πολλάκις την αντίπαλη περιοχή, ξόδεψε νέα μεγάλη ευκαιρία στο κλείσιμο του ημιχρόνου και η πίεση των τελευταίων λεπτών καρποφόρησε, αφού η Πούζτσα είχε χαμένο τετ α τετ αντεπίθεσης. Σε ροή αγώνα, απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα ισοφάρισε και σε στατικό γύρισε το ματς, με δημιουργό και σκόρερ αντίστοιχα τον πολύπειρο μέσο Βλάζλο.

“Η υπομονή, η αποφασιστικότητα της ομάδας, σε συνδυασμό με τις αλλαγές, έφεραν ένα αποτέλεσμα, το οποίο μας δίνει μία άνεση.” δήλωσε ο κόουτς Κιέρες, ο οποίος δεν μπορεί να υπολογίζει στους τραυματίες Λεάντρο (στόπερ), Γκιγιομιέ (μέσος).