* 7η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΣΛΑΣΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Κρακόβια. Ο Μάκουτς άνοιξε το σκορ για την Κρακόβια στο 15’, ο Λιτζάρτζ ισοφάρισε για την Σλασκ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Συνεχίζει την αθόρυβη βαθμολογική της συγκομιδή η Σλασκ, με στόχο να μην κινδυνεύσει φέτος. Δεν παίζει κάτι το ιδιαίτερο, αλλά είναι αρκετά βελτιωμένη αμυντικά σε σχέση με πέρσι.

Λίγα πράγματα δημιουργικά στο παιχνίδι με την Κρακόβια, ελάχιστες οι πραγματικές απειλές στην αντίπαλη περιοχή, ευτύχισε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και μετά από αυτό φάνηκε να παίζει για τον πόντο. Πιέστηκε στο τέλος, αλλά δεν έδωσε καθαρές ευκαιρίες στους φιλοξενούμενους.

Τρίτο παιχνίδι δίχως ήττα για την ομάδα του Βρότσλαβ, προηγήθηκε το διπλό στο Πόζναν επί της πρωταθλήτριας Λεχ (0-1), αήττητη στο γηπεδό της φέτος.

Μπήκε σε καραντίνα ο κόουτς Τζούρτζεβιτς κι έχασε τις προπονήσεις της εβδομάδας, θα κάνει τεστ σήμερα για να διαπιστωθεί αν μπορεί να κάτσει στον πάγκο. Δίχως άλλα ιδιαίτερα προβλήματα η προετοιμασία της ομάδας, μοναδικός απών ο χαφ Ρζουχόφσκι.

ΣΛΑΣΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/6 φετινά παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΡΑΚΟΒ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0 στην παράταση) από την Σλάβια Πράγας. Ο Ουσόρ άνοιξε το σκορ στο 62’ και ο Σρανζ έκρινε την πρόκριση στις καθυστερήσεις της παράτασης!

Με πολύ πικρό τρόπο ολοκληρώθηκε το καλοκαιρινό ευρωπαϊκό ταξίδι για την Ρακόβ, απέτυχε στο όριο να μπει για πρώτη φορά στην ιστορία της σε ομίλους της UEFA.

Πήγε με προβάδισμα ενός τέρματος στην Πράγα την Πέμπτη και βρέθηκε πολύ κοντά στο να το διπλασιάσει όταν νωρίς ο ηγέτης Λόπεθ σημάδεψε το δοκάρι των Τσέχων. Εξαιρετική η αμυντική της λειτουργία για ένα ημίχρονο, δεν απειλήθηκε καθόλου από τη Σλάβια και έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο ξεκίνημα της επανάληψης. Σε άδεια εστία αστόχησε ο φορ Βντόβιακ λίγο μετά για να έρθει εντελώς κόντρα στη ροή του αγώνα το προβάδισμα της Σλάβια, χτυπώντας στο transition. Το γκολ άλλαξε ολοκληρωτικά το μομέντουμ του αγώνα, οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν ως το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Φτωχή σε φάσεις η παράταση, με κεφαλιά από ένα βαθύ γέμισμα κρίθηκε η πρόκριση, δευτερόλεπτα πριν τα πέναλτι.

Μεγάλη απογοήτευση για την ομάδα του Παπζούν, που καλείται να συνέλθει κυρίως πνευματικά για τις εγχώριες υποχρεώσεις της και να διεκδικήσει το πρωτάθλημα.

Επέστρεψε στην Πράγα ο βασικός κίπερ Κοβάσεβιτς, από τους σημαντικούς παραμένουν εκτός οι χαφ Σαπάλα και Λέντερμαν.