* 12η αγωνιστική

* No Goal τα 9/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΣΛΑΣΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Γκόρνικ Ζάμπρζε. Ο Εξπόσιτο (33’) άνοιξε το σκορ για την Σλασκ και ο Τζιζ (90+4’) ισοφάρισε για την Γκόρνικ.

Έφτασε μία ανάσα από την 8η διαδοχική της νίκη στην Ekstraklasa στις 8 του μηνός και την άξιζε βάσει εμφάνισης (2.42 – 0.69 xGoals) απέναντι στην Γκόρνικ, αλλά δεν μπορεί να έχει παράπονο από την τύχη, αφού πήρε αρκετά “τρίποντα” νωρίτερα στην σεζόν δίχως να τα αξίζει.

Δεν επιδίωξε να κρατήσει μπάλα (40% κατοχή) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ήταν πολύ επικίνδυνη στις μεταβάσεις. Είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 23’ και πριν ανοίξει το σκορ, ο Εξποσίτο σημάδεψε το δοκάρι κι απέτυχε σε πλάγιο τετ α τετ. Ο Ισπανός φορ τελικά σημάδεψε σωστά μετά από στατικό για να φτάσει τα 9 γκολ στην Ekstraklasa! Με μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Σλασκ ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, αλλά στην συνέχεια έκανε διαχείριση για να ισοφαριστεί από το πουθενά με σουτ εκτός περιοχής.

“Το να κερδίσεις επτά σερί παιχνίδια είναι μεγάλη υπόθεση. Λίγοι προπονητές στην Ekstraklasa έχουν καυχηθεί κάτι παρόμοιο. Τώρα όμως στα αποδυτήρια είπα στους παίκτες ότι πρέπει να το ξεχάσουν. Είναι σαν μια κλεψύδρα – η άμμος έχει τελειώσει και δεν έχει νόημα να μένεις σε αυτήν. Δουλεύουμε ξανά. Ας ζήσουμε τη στιγμή, ας απολαύσουμε το παιχνίδι και τους επόμενους αγώνες.” δήλωσε ο κόουτς Μαγκιέρα.

Στα αγωνιστικά νέα, σταθερά εκτός είναι ο Ποπράβα (στόπερ), ενώ αμφίβολος λογίζεται ο Γιάνασικ (αρ. μπακ/στόπερ).

ΣΛΑΣΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΛΕΓΚΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Ρακόβ. Ο Κοτσέργκιν (26’) άνοιξε το σκορ για την Ρακόβ, ο Βζόλεκ (45+2’) ισοφάρισε για τη Λέγκια και με αυτογκόλ (73’) διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Σαν να ξεθύμανε πηγαίνοντας στη διακοπή η Λέγκια, ενώ μέχρι το απίθανο διπλό στο Σζέτσιν (27/09), όπου ανέτρεψε το ματς (3-4) με παίκτη λιγότερο έμοιαζε ανίκητη εντός των συνόρων.

Ακολούθησε η κακή εμφάνιση για την πρώτη ήττα της Ekstraklasa στο Μπιάλιστοκ από τη Γιαγκελόνια (2-0), είχε επεισοδιακό ταξίδι στο Άλκμααρ, όπου ηττήθηκε από την ΑΖ (1-0) και τρίτωσε το κακό στις 8 του Οκτώβρη με την πρώτη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα από τον Απρίλιο του 2022!

Απείλησε πρώτη στο ντέρμπι με την πρωταθλήτρια Ρακόβ, η οποία είχε δοκάρι εξ επαφής σε κόρνερ, πριν προηγηθεί με εντυπωσιακό τελείωμα εκτός περιοχής σε μετάβαση. Πίεσε στο κλείσιμο του ημιχρόνου η Λέγκια, είχε δοκάρι πριν ισοφαρίσει με κεφαλιά σε γεμάτη περιοχή. Άγγιξε την ανατροπή σε δύο κόρνερ της επανάληψης με δεύτερο δοκάρι, αλλά η Ρακόβ ανέκτησε προβάδισμα κόντρα στην ροή του ματς με τυχερό αυτογκόλ.

Επιστρέφει από τιμωρία ο πολύπειρος στόπερ Γεντρέιτσικ, αντιθέτως συμπλήρωσε κάρτες και δεν ταξίδεψε στο Βρότσλαβ ο δημιουργικός ηγέτης Ζόσουε. Δύσκολα θα προλάβει ο Καπούστκα (μέσος) που λείπει καιρό.

Την Πέμπτη αγωνίζεται στην έδρα της Ζρίνσκι για την 3η αγωνιστική του Conference League.