* 4η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 8/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΣΛΑΣΚ ΒΡΟΤΣΛΑΒ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Κορόνα Κίελτσε. Ο Σπιάτσκα έκανε το 1-0 στο 27’ και ο Λουκόβσκι διπλασίασε τα τέρματα της Κορόνα στο 35’. Ο Γιεμπόα μείωσε για την Σλασκ στο 47’ και ο Σπιάτσκα διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 94’.

Πρώτη ήττα στο νέο πρωτάθλημα για την Σλασκ, με δύο διαφορετικά πρόσωπα σε κάθε ημίχρονο στο Κίελτσε τη Δευτέρα.

Δέχθηκε δύσκολο φορίσιο γκολ με κεφαλιά και γρήγορα έγινε το 2-0 με άπιαστο σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής. Ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος, κυριάρχησε εδαφικά (79% κατοχή), πίεσε την αντίπαλη περιοχή, αλλά το γκολ το βρήκε στο χώρο. Είχε χρόνο να ισοφαρίσει, δημιούργησε κάποιες απειλές, βρήκε έναν αντίπαλο κίπερ σε καλή μέρα.

“Δεν βγήκαμε στο πρώτο ημίχρονο. Πρέπει να μάθουμε γιατί συνέβη αυτό. Πάντα ψάχνω για θετικά. Είναι σημαντικό ότι η ομάδα αντέδρασε μετά την ανάπαυλα. Έδειξε πως θέλουμε να παίξουμε. Κρίμα που ήταν έτσι μόνο για ένα ημίχρονο. Έχουμε πολύ υλικό να αναλύσουμε” σχολίασε ο κόουτς Τζούρτζεβιτς.

Προηγήθηκε η εντός έδρας πρεμιέρα με δυνατή νίκη απέναντι στην Πογκόν (2-1), σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τις πιο δυνατές ευκαιρίες.

ΣΛΑΣΚ ΒΡΟΤΣΛΑΒ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΒΙΤΖΕΒ ΛΟΤΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (2-3) από τη Λέχια Γκντανσκ. Ο Γκάγιος άνοιξε το σκορ για τη Λέχια στο 5ο λεπτό, ο Παβλόβσκι (πέναλτι) ισοφάρισε στο 12’. Ο Ζβολίνσκι (40’) έβαλε ξανά μπροστά τη Λέχια, ο Σάντσες ισοφάρισε εκ νέου στο 71’, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Παϊσάο στο 85’.

Δεν συνοδεύτηκε με νίκη η εντός έδρας πρεμιέρα της στην Ekstraklasa μετά από 9 χρόνια, στις λεπτομέρειες και στην ποιότητα των αντιπάλων κρίθηκε το παιχνίδι με τη Λέχια.

Εξαιρετική η ατμόσφαιρα στο κατάμεστο γήπεδο, οι οπαδοί την ώθησαν στην άμεση απάντηση του γρήγορου γκολ των φιλοξενούμενων. Γενικά η Βίτζεβ έμοιαζε πιο απειλητική στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, απάντησε εκ νέου χτυπώντας στο transition, αλλά μία εξαιρετική κίνηση του αντίπαλου φορ έκρινε το ματς.

“Κάναμε ένα καλό, δυναμικό παιχνίδι, δημιουργήσαμε περισσότερες καταστάσεις, θα έπρεπε να είμαστε πιο συγκεκριμένοι σε αυτές. Με τέτοιες ομάδες πρέπει να εκμεταλλεύεσαι τις στιγμές” δήλωσε ο κόουτς Νιετζβιέτζ.

Καλή η εικόνα της στα δύο ταξίδια που προηγήθηκαν, στην πρεμιέρα έχασε δύσκολα από την Πογκόν (2-1) και για τη 2η αγωνιστική πέρασε νικηφόρα από το Μπιάλιστοκ (0-2).