ΣΛΑΒΙΑ ΣΟΦΙΑΣ - ΧΑΙΝΤΟΥΚ Προγνωστικά

*Δεύτερο ματς για τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο ματς, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ρούνταρ – Στεάουα Βουκουρεστίου.

Στο πρώτο παιχνίδι (Χάιντουκ Σπλιτ – Σλάβια Σόφιας 1-0): Οι Κροάτες ήταν κυρίαρχοι από την αρχή στο παιχνίδι, με τη Σλάβια να παρατάσσεται καθαρά με αμυντικούς προσανατολισμούς. Τελικά η πίεση των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 79΄όταν και ο Σαϊντ διαμόρφωσε το τελικό 1-0. Οι Βούλγαροι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αλεξάντροφ στο 84΄.

ΣΛΑΒΙΑ ΣΟΦΙΑΣ (Βουλγαρία, 252)

Το πάλεψε όσο μπορούσε απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο που είχε και τον έλεγχο του αγώνα και τις ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα τέρματα. Δεν κατάφερε να απειλήσει σχεδόν καθόλου, αφού έπαιζε μαζικά άμυνα από το ξεκίνημα, ενώ στο φινάλε και στα τελευταία λεπτά μετά την εις βάρος της αποβολή, κινδύνεψε να δεχθεί και δεύτερο τέρμα. Θα πρέπει να βελτιώσει αρκετά την εικόνα της για να έχει ελπίδες πρόκρισης στο σημερινό επαναληπτικό.

Αυτή είναι μόλις η 2η συμμετοχή της στη διοργάνωση, καθώς προηγήθηκε αυτή πριν από δύο χρόνια, όταν και αποκλείστηκε πρόωρα από την πολωνική Ζαγκλέμπιε. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από εκτός έδρας νίκη με σκορ 4-2 επί της Λοκομοτίβ Πλόβντιβ. Με δυο γκολ του Γιόμοφ στο 5΄ και στο 22΄ προηγήθηκε με 0-2, για να μειώσουν οι γηπεδούχοι στο 27΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ραϊκοφ. Στο 64΄ο Ιβάνοφ και στο 68΄ ο Σοκολάροφ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 1-4, για να μειώσει απλά στις καθυστερήσεις ο Ίλιεφ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-4. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι είναι τιμωρημένος ο αμυντικός Αλεξάντροφ.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 ήττα στα 5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 4-2 επί της Λοκομοτίβ Πλόβντιβ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του βουλγαρικού πρωταθλήματος.

ΧΑΪΝΤΟΥΚ ΣΠΛΙΤ (Κροατία, 158)

Σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες μέχρι να κάμψει την αντίσταση της Σλάβια αλλά τελικά τα κατάφερε να απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Παρότι ήταν το πρώτο της επίσημο παιχνίδι, έδειξε καλά στοιχεία, είχε υπομονή, κυκλοφορία της μπάλας και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα.

Ακολούθησε βέβαια η βαριά ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από την Όσιγιεκ, εκτός έδρας και με σκορ 4-1. Η Χάιντουκ προηγήθηκε με τον Νίζιτς στο 13΄, αλλά η Όσιγιεκ απάντησε με τον Χέντικ στο 19΄και πήρε μάλιστα το προβάδισμα με τον Μουντραζίγια λίγο αργότερα. Στο 65΄ο Χαϊταντίνοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1 και στις καθυστερήσεις ο Γκούτι έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-1. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχει θέμα στην θέση του τερματοφύλακα, αφού είναι τραυματίες οι Πόσαβετς και Ντούκα και έτσι κάτω από τα δοκάρια θα  καθίσει ο 21χρονος Λιούμπιτς.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 ήττα στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 4-1 από την Όσιγιεκ, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του κροατικού πρωταθλήματος.