*Επαναληπτικά παιχνίδια για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ, ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται σε ουδέτερο γήπεδο.

*Όποια ομάδα προκριθεί στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τη Χάιντουκ Σπλιτ.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Ίλβες – Σλάβια Σόφιας 0-1

ΣΛΑΒΙΑ ΣΟΦΙΑΣ (Βουλγαρία, 252)

Προβάδισμα πρόκρισης έχει αποκτήσει η Σλάβια Σόφιας, μετά τη νίκη στο πρώτο ματς με την Ίλβες, την περασμένη εβδομάδα. Η ομάδα του Ζλάτομιρ Ζάγκορτσιτς πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 0-1. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση, σημείωσε στο 80ο λεπτό ο Τσβετάνοφ, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση της ομάδας του.

“Αναμένουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και η Ίλβες είναι μια πολύ δυνατή ομάδα, που δεν τα παρατάει ποτέ. Θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε και να πάρουμε την πρόκριση στην επόμενη φάση”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Ζάγκορτσιτς. Σήμερα θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί αυτό της το προβάδισμα με σκοπό να είναι αυτή που θα πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Αμφίρροπος για την αναμέτρηση είναι ο Τσβέτελιν Τσουντσούκοβ (ΕΠ 0 /0), που αντιμετωπίζει ένα μικρό πρόβλημα τραυματισμού..

Επέστρεψε φέτος στην ευρωπαϊκή σκηνή, μετά την περσινή της απουσία. Στην προηγούμενη της συμμετοχή, της σεζόν 2016-2017, αγωνίστηκε και πάλι στον πρώτο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ, όπου και αντιμετώπισε την Ζαγκλέμπιε Λουμπίν. Παρότι πήρε τη νίκη με 1-0, στο εντός πρώτο ματς, στον επαναληπτικό της Πολωνίας ηττήθηκε με 3-0, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός συνέχειας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Ίλβες για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα τελευταία επίσημα παιχνίδια. (δες το στην Interwetten)

Το Σλάβια Σόφιας – Ίλβες παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΙΛΒΕΣ (Φινλανδία, -)

Απογοήτευση επικρατεί στις τάξεις της Ίλβες, μετά και την ήττα που υπέστη από την Σλάβια Σόφιας, εντός έδρας. Σε ένα παιχνίδι που και οι δυο ομάδες ήθελαν τη νίκη, το σύνολο του Γιάρχο Βις είχε αρκετές καλές ευκαιρίες για να πάρει το ματς, ενώ από το 40 λεπτό και έπειτα είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Ωστόσο, δέχθηκε ένα γκολ, δέκα λεπτά πριν το φινάλε, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 0-1.

“Φυσικά και είμαι απογοητευμένος από την εξέλιξη του παιχνιδιού και από τον τρόπο με τον οποίο ήρθε αυτή η ήττα. Σαν αποτέλεσμα, θα πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι στον επαναληπτικό και να παίξουμε μόνο για τη νίκη. Για το μόνο που μπορώ να είμαι υπερήφανος, είναι για την προσπάθεια που έκαναν αυτά τα νέα παιδιά”, δήλωσε ο Γιάρχο Βις μετά το ματς. Μονόδρομος η νίκη σήμερα, εάν θέλει να ελπίζει σε μια πιθανή πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, καθώς οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, την αφήνει εκτός. Θετικό το γεγονός ότι έχει παιχνίδια στα πόδια της.

Για πέμπτη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το μακρινό 1991-1992, η Ίλβες συμμετέχει και πάλι σε μια ευρωπαϊκή διοργάνωση. Όπως τώρα, έτσι και τότε ξεκίνησε το ταξίδι της από τον πρώτο προκριματικό, χωρίς ωστόσο να έχει πετύχει κάτι το αξιόλογο. Εξασφάλισε το ευρωπαϊκό εισιτήριο μετά από μια πετυχημένη πορεία στο προηγούμενο πρωτάθλημα της Φινλανδίας, όπου και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Σλάβια Σόφιας για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία τελευταία επίσημα παιχνίδια.