* 4η αγωνιστική των ομίλων

* Ο πρώτος του ομίλου προκρίνεται απευθείας στους “16” του θεσμούς, ο δεύτερος παίζει playoffs με ομάδα που έχει τερματίσει 3η στον όμιλό της στο Europa League.

* Η Μακάμπι Χάιφα δεν έχει αντιμετωπίσει ξανά ομάδα από την Τσεχία

* Η Σλάβια Πράγας έχει αντιμετωπίσει δύο φορές ομάδες από το Ισραήλ, την Χαποέλ Μπερ Σεβά το 2020 και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ το 2017 με απολογισμό τρεις νίκες και μία ήττα.

* Στον πρώτο γύρο: Μακάμπι Χάιφα – Σλάβια Πράγας 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Από μεγάλη νίκη προέρχεται η Σλάβια, την Κυριακή επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής επί της Πλζεν (2-0) και μείωσε την απόσταση από την κορυφή στον πόντο. Εκμεταλλεύτηκε τις αποβολές των αντιπάλων, που ολοκλήρωσαν το ματς με 8 παίκτες!

Είχε προηγηθεί μία νίκη (1-0 τη Σίγκμα Όλομουτς) και μία ισοπαλία (2-2 στην Μπουντεγιόβιτσε) για το πρωτάθλημα, ενώ στο τελευταίο ευρωπαϊκό της παιχνίδι ηττήθηκε στη Χάιφα από τη Μακάμπι με 1-0, εμεινε στους τρεις πόντους από τη νίκη της πρεμιέρας επί της Ουνιόν (3-1), σε ματς που έπαιξε ξανά με παίκτη περισσότερο από νωρίς. Ενδιάμεσα έχασε πιο εύκολα απ’ ότι λέει το τελικό 2-1, από τη Φέγενορντ στο Ρότερνταμ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Βικτόρια Πλζεν. Η αποβολή της Πλζεν από το 11ο λεπτό όρισε την ταυτότητα του αγώνα, η Σλάβια είχε τον έλεγχο και τις ευκαιρίες, βρήκε το προβάδισμα στο 65’ με το Λινγκρ. Στο 81’ η Πλζεν έμεινε με 9 παίκτες και στο 91’ με 8!!! Ο Κρμέντσικ (πρώην ΠΑΟΚ) διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 96’.

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη betshop)

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Το Σάββατο η Μακάμπι έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη του τίτλου στο Ισραήλ με την εκτός έδρας ισοπαλία στην Ασντόντ (2-2). Έπεσε στην 3η θέση και το -4 από την πρωτοπόρο Χάποελ Μπερ Σεβά.

Είχαν προηγηθεί τρεις σερί νίκες για την ομάδα του Μπακάρ σε πρωτάθλημα και Conference League, 1-4 την Χαποέλ Καταμόν και 2-0 τη Μακάμπι Νετάνια, ενώ ενδιάμεσα πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Σλάβια Πράγας στη Χάιφα. Πρωταγωνιστές της νίκης ο Γκάντσγουεϊ με δοκάρι και γκολ στο 24’ και ο τερματοφύλακας Κοέν που απειλήθηκε πλειστάκις στο δεύτερο ημίχρονο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Ασντόντ. Προηγήθηκε με τον Κοέν στο 6ο λεπτό, ισοφαρίστηκε στο 27’. Ανέκτησε το προβάδισμα στο 63’ με τον Τσέρι, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν εκ νέου απάντηση με πέναλτι στο 70’.