*3ος προκριματικός γύρος του Γιουρόπα Λιγκ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Σάμροκ Ρόβερς – Σκούπι 3-1.

*Ο νικητής θα αντιμετωπίσει μια εκ των Καραμπάχ ή Φερεντσβάρος στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Ο ηττημένος θα αντιμετωπίσει μία εκ των Μπαλκάνι ή Κλάκσβικ στα πλέι-οφ του Κόνφερενς Λιγκ.

ΣΚΟΥΠΙ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, 275)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-1 επί της Σκούπι για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Μπερκ το 1-0 με πέναλτι στο 13’, το 2-0 έκανε ο Ουότς στο 29’, μείωσε ο Κουέβεν στο 77’ για τη Σκούπι. Στο 84’ η Σκούπι έμεινε με δέκα παίκτες, στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό 3-1 απ’ τον Ο’ Νιλ.

Μπορεί να “χτυπάει το κεφάλι της” για την ήττα 3-1 της περασμένης εβδομάδας, θα μπορούσε να έχει πάρει αποτέλεσμα, που θα της έδινε περισσότερες πιθανότητες πρόκρισης. Στο πρώτο ημίχρονο αιφνιδιάστηκε απ’ την επιθετικότητα του αντιπάλου, δεν κατάφερε να την περιορίσει και μοιραία δέχτηκε δύο γκολ μέχρι το ημίωρο. Στο δεύτερο μέρος οι παρεμβάσεις απ’ τον πάγκο άλλαξαν την εικόνα της Σκούπι, που πίεσε αρκετά και έχασε ευκαιρίες, πήρε το γκολ που άξιζε στο 77’ με τρομερό σουτ του Κουέβεν. Είχε φάσεις ακόμη και για το 2-2, η αποβολή του Χαμίντι την υποχρέωσε να παίξει πολύ παθητικά, λίγο πριν το φινάλε δέχτηκε τρίτο γκολ και πλέον η αποστολή της έγινε “βουνό”.

Πήρε μεγάλο αποτέλεσμα στον προηγούμενο γύρο των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ, άντεξε στην έδρα της Ντιναμό Ζάγκρεμπ (2-2) και έχασε οριακά στη ρεβάνς (0-1), έδειξε ότι έχει τα φόντα να διεκδικήσει μεγάλα πράγματα. Τιμωρημένος ο Χαμίντι. Δεν έχει κερδίσει ποτέ στο Γιουρόπα Λιγκ η Σκούπι ανεξαρτήτως έδρας (0-2-4).

ΣΚΟΥΠΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Μετρά 3/5 Over 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Μετρά 3/5 ΝG σ’ όλες τις διοργανώσεις.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΙΡΛΑΝΔΙΑ, 171)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-1 επί της Σκούπι για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ. Με πέναλτι του Μπερκ το 1-0 στο 13’, το 2-0 έκανε ο Ουότς στο 29’, στο 77’ το 2-1 για τη Σκούπι απ’ τον Κουέβεν. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις απ’ τον Ο’ Νιλ, η Σκούπι έπαιζε με δέκα παίκτες απ’ το 84’.

Έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ, κάτι που εξασφαλίζει την παρουσία στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ. Ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Σκούπι την περασμένη εβδομάδα, πίεσε πολύ, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 29’, ήλεγξε πλήρως την κατάσταση και δεν απειλήθηκε. Στο δεύτερο μέρος η Σκούπι πήρε τα ηνία, έβγαλε επιθετικότητα και πέρα απ’ το τρομερό γκολ του Κουέβεν στο 77’, είχε άλλες τρεις κλασικές ευκαιρίες, μπορούσε να ισοφαρίσει. Στο φινάλε το τρίτο γκολ για τη Σάμροκ Ρόβερς, ίσως αποδειχτεί καθοριστικό.

“Κάναμε καλή εμφάνιση στο επιθετικό κομμάτι. Στο δεύτερο μέρος ο αντίπαλος μας πίεσε πολύ για 20 λεπτά, αλλά στο πρώτο μέρος είμαι πολύ ικανοποιημένος απ’ όσα είδα”, είπε ο κόουτς Μπράντλεϊ. Διαθέσιμος ο Μπάιρν (Μέσος, 18,1), σίγουρα εκτός ο ΜακΚάν, αμφίβολος ο μέσος Πάουερ. Δεν είχε υποχρεώσεις το Σαββατοκύριακο για το πρωτάθλημα.