*Πρώτα παιχνίδια για τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, θα ακολουθήσει την επόμενη εβδομάδα ρεβάνς στην έδρα της φιλοξενούμενης.

*Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την Σάλτσμπουργκ.

*Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στην Τέλεκο Αρένα, περίπου 40 χιλιόμετρα από τη φυσική έδρα των γηπεδούχων.

ΣΚΕΝΤΙΓΙΑ 79 (Σκόπια, 324)

Λίγο έλειψε να πάθει μεγάλο κάζο στην Ουαλία, αφού γνώρισε την ήττα με σκορ 4-0 από τη Νιου Σεντς, έχοντας κερδίσει την αντίπαλο της με σκορ 5-0 στο πρώτο παιχνίδι στα Σκόπια. Βρέθηκε να χάνει με 3-0 πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, αλλά συνήλθε κάπως στην επανάληψη και απλά δέχθηκε το 4ο τέρμα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Αυτή η εμφάνιση ωστόσο αποτέλεσε «καμπανάκι» για την ομάδα του Κατίπ Οσμανί που έχει πλέον απέναντι της μια σαφώς πιο έμπειρη ομάδα.

Πέρυσι έπαιξε στο Γιουρόπα Λιγκ, αλλά αφού απέκλεισε διαδοχικά τις Ντάτσια Κισινάου, Ελσίνκι και Τρακάι, έπεσε πάνω στη Μίλαν και δεν κατάφερε να περάσει στους ομίλους της διοργάνωσης. Στο Τσάμπιονς Λιγκ επέστρεψε μετά από 7 χρόνια, αλλά δεν έχει καταφέρει να προκριθεί ποτέ από τον 2ο προκριματικό γύρο. Το νέο πρωτάθλημα στα Σκόπια ξεκινά στις 5 Αυγούστου, ενώ στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, πλήγμα αποτελεί ο τραυματισμός του μεσοεπιθετικού Ραντέσκι που θα χάσει και τον αγώνα  ρεβάνς στη Μολδαβία.

Στατιστικό: Μετρά 12 στα 13 over στα 13 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 4-0 από τη Νιου Σεντς, στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το Σκεντίγια 79 – Σέριφ Τιρασπόλ παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

ΣΕΡΙΦ ΤΙΡΑΣΠΟΛ (Μολδαβία, 145)

Έκανε την ανατροπή και επικρατώντας με 3-0 της Τορπέντο Κιουταϊσι, σφράγισε το εισιτήριο της πρόκρισης, μετά την ήττα της με σκορ 2-1 στο πρώτο παιχνίδι στη Γεωργία. Ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και το γκολ του Μπαντιμπαγκά στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό, αφού ακολούθησαν άλλα δύο από τον Βραζιλιάνο Ζοάλισον στη συνέχεια για το 3-0. Το πρωτάθλημα έχει μια μικρή διακοπή στη Μολδαβία, με την Σέριφ να οδηγεί την κούρσα μετά από 14 αγωνιστικές με 33 βαθμούς, μετρώντας 10 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα.

Είναι η ομάδα με την καλύτερη επίθεση και την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα, που ξεκινά και πάλι στις 5 Αυγούστου, με την Σέριφ να αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Πετροκούμπ. Στο Τσάμπιονς Λιγκ πέρυσι αποκλείστηκε σε αυτόν τον γύρο από την Καραμπάχ, ενώ πρόπερσι στον προηγούμενο γύρο από την Χάποελ Μπερ Σεβά. Έχει κάνει αρκετές απόπειρες από το 2001 και μετά στη διοργάνωση, αλλά δεν έχει μπει ποτέ σε όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 3-0 επί της Τορπέντο Κιουταϊσι, στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ.