Πρώτος γύρος: Στρόμεν – Σκέιντ 1-1

Σκέιντ – Στρόμεν στην Goalbet
goalbet-logo

ΣΚΕΪΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση κόντρα στην ανώτερη Νεστ Σότρα, με τη Σκέιντ να γνωρίζει την ήττα με 2-1 εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Δυνατό πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους στο 15’ να ανοίγουν το σκορ, ενώ στο 22’ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Μανίν. Γρήγορα όμως η Νεστ Σότρα πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με τον Άας στο 25’ να κάνει το 2-1. Δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο η Σκέιντ, με το 2-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Ένα αποτέλεσμα που υπήρχε στο πρόγραμμα της, η ομάδα του Νόρντλιε παρέμεινε έτσι για ένατο σερί ματς μακριά από τις επιτυχίες, μάλιστα έχει πανηγυρίσει μια νίκη στις 19 τελευταίες αγωνιστικές. Βρίσκεται πλέον στην επικίνδυνη ζώνη και καλείται να αλλάξει πολλά αν θέλει να αποφύγει δυσάρεστες εκπλήξεις. Αντιμετωπίζει πρόβλημα και στην έδρα της, όπου συμπλήρωσε εννέα ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 2-1 από τη Νεστ Σότρα γνώρισε η Σκέιντ.

Σκέιντ Στατιστικά

*G/G τα 6/7 τελευταία ματς (δες το στην Goalbet).

*G/G τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΣΤΡΟΜΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Νίκη – ανάσα πανηγύρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Στρόμεν, που επικράτησε με 2-1 της Σόγκνταλ. Είχε δύσκολη αποστολή κόντρα σε μια ποιοτικότερη ομάδα, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δεν ήταν ωστόσο ουσιαστικοί. Αξιοποίησε τα αμυντικά λάθη της αντιπάλου της στο δεύτερο ημίχρονο η Στρόμεν και με γκολ των Μπράνσταλ (62’) και Σελίν (70’) έφτασε σε μια σπουδαία νίκη.

Ένα αποτέλεσμα που είχε ανάγκη η ομάδα του Νέσελκιστ, που έβαλε έτσι τέλος στο αρνητικό σερί επτά αναμετρήσεων που έτρεχε στο πρωτάθλημα, όπου μετρούσε τέσσερις ήττες και τρεις ισοπαλίες. Παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία, κατάφερε ωστόσο να ξεφύγει στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και έξι στροφές πριν το φινάλε ψάχνει ανάλογη συνέχεια, προκειμένου να «κλειδώσει» την παραμονή. Εκτός έδρας ωστόσο αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα, έχει σημειώσει μια νίκη στις 12 τελευταίες εξόδους της για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Με 2-0 επικράτησε της Σόγκνταλ η Στρόμεν.