12η αγωνιστική

*Τοπικό ντέρμπι του Όσλο.

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η KFUM Όσλο δεν έχει υποστεί ήττα από τη Σκάιντ στα πρόσφατα 6 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΣΚΑΪΝΤ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-0, εντός έδρας, εναντίον της Μπρίνε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 1’ ο Μπούντουσον σκόραρε για το 1-0, ενώ στο 33’ ο Χόβεν πέτυχε δεύτερο τέρμα και διαμόρφωσε από το πρώτο μέρος το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σκάιντ επέστρεψε στις επιτυχίες, με τη νίκη της εναντίον της Μπρίνε (2-0), εντός έδρας, για το πρωτάθλημα. Δεύτερο ματς που παίρνει αποτέλεσμα, ερχόταν από το 2-2 στην έδρα της Κρίστιανσουντ και ενδιάμεσα έχασε στο Κύπελλο από τη Μπάερουμ με 3-0 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Εξακολουθεί να βρίσκεται χαμηλά στην OBOS-ligaen και έχει ανάγκη από συγκομιδή. Όσον αφορά την αποστολή, δύσκολα ξανά ο Μπογιάνγκ, εκτός και ο Αντόνεσεν. Αμφίβολοι Ρένο Όλσεν, Όσερουντ, Λόκαϊ.

Σκάιντ Στατιστικά

*7/10 ματς πρωταθλήματος με No Goal

*6/10 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 4/5 ματς εντός έδρας

KFUM ΟΣΛΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 4-2 στην παράταση, εντός έδρας, της Ασάνε, για το Κύπελλο. Στο 31’ ο Σάνταλ σκόραρε για το 1-0 του ημιχρόνου. Στο 49’ και πάλι ο Σάνταλ το 2-0, στο 66’ αποβλήθηκε ο Ακινιέμι για τους γηπεδούχους. Στο 79’ ο Λάρσεν και στο 85’ ο Φλούτβε Μίκλεμπουστ ισοφάρισαν σε 2-2. Στο 98’ της παράτασης ο Χούλεμβολ-Νούνιες το 3-2, στο 105’ ο Σααντ το τελικό 4-2.

H KFUM Όσλο δυσκολεύτηκε στο Κύπελλο, απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας της OBOS-ligaen, Ασάνε (4-2), χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να κερδίσει και να προκριθεί στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την Χέλσος. Είναι εμφανές ότι έχει ξεκινήσει την ανοδική της πορεία, έχει σημειώσει πέντε διαδοχικές νίκες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Στο πρωτάθλημα, επιβλήθηκε της Κρίστιανσουντ στο τελευταίο, με 2-0. Ήταν τέταρτη νίκη για την ομάδα της πρωτεύουσας στο φετινό πρωτάθλημα. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι αμφίβολοι οι Γκούντερσεν, Γιορτ.