ΣΚΑΝΘΟΡΠ

Κάτι παραπάνω από θετικές είναι οι εντυπώσεις που αφήνει στο ξεκίνημα της φετινής χρονιάς η Σκάνθορπ, παραμένοντας, άλλωστε, αήττητη μετά τα πρώτα 3 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Η σπουδαία νίκη-πρόκριση, έστω και στα πέναλτι, επί της Νοτς Κάουντι για το Λιγκ Καπ, μετά το 3-3 της κανονικής διάρκειας, αποδείχθηκε αρκετή για να της δώσει την ώθηση που χρειαζόταν για να κατακτήσει πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό με το 1-1 απέναντι στη Ρότσντεϊλ. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα στο 55’, όμως οι «άιρονς» απάντησαν κάτι παραπάνω από άμεσα (62’), με τον Χολμς να σκοράρει, ένα λεπτό αφότου ο προπονητής του τον έριξε στον αγωνιστικό χώρο. Θα μπορούσε ακόμη και να «κλέψει» τη νίκη στα τελευταία λεπτά, ωστόσο η ισοπαλία ήταν μάλλον το δίκαιο αποτέλεσμα όπως παραδέχθηκε και ο Γκρέιαμ Αλεξάντερ. Ο τελευταίος στάθηκε επαινετικά και στην καλή φυσική κατάσταση της ομάδας, που ομολογουμένως έδειξε ανεπηρέαστη από το γεγονός ότι μερικές μέρες νωρίτερα έπαιξε παράταση και πέναλτι. Παραμένουν εκτός δράσης οι Κλαρκ (Αμυντικός) και Ουίλιαμς (Επιθετικός), ενώ πρέπει να σημειωθεί ότι μεσοβδόμαδα ακολουθεί εκτός έδρας παιχνίδι με τη Μίντλεσμπρο για το Λιγκ Καπ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στη Ρότσντεϊλ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις απέναντι στην Όξφορντ σημειώθηκε Under 2,5 (Δες το στη Magicbet).

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΟΞΦΟΡΝΤ

Συνεχίζει να κερδίζει τις εντυπώσεις με τις εμφανίσεις της η Όξφορντ και έστω και μετά από δύο αγωνιστικές, έχει πετύχει να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Όλνταμ στην πρεμιέρα, οι «ταύροι» τα κατάφεραν εντυπωσιακά και απέναντι στην Πόρτσμουθ, την περασμένη αγωνιστική, φτάνοντας στην εντός έδρας νίκη με 3-0. Η ομάδα του Πεπ Κλοτέτ βοηθήθηκε τα μέγιστα από το γεγονός ότι πήρε κεφάλι στο σκορ νωρίς μετά την ανάπαυλα (47’), διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμα και με άλλα δύο τέρματα στα τελευταία δέκα λεπτά, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Παραμένει, πάντως, προσγειωμένος ο Ισπανός, που σημείωσε «Είναι συμπτωματικό το γεγονός ότι βρισκόμαστε στην πρώτη θέση. Πρέπει να συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά, να βελτιώσουμε τα λάθη και να παραμείνουμε ενωμένοι και στα δύσκολα». Άλλο ένα πρόβλημα καλείται να διαχειριστεί ο Κλοτέτ, καθώς πέραν του Ράγκλαν (Αμυντικός), δεν υπολογίζει ούτε στον νεοαποκτηθέντα Πεκάλσκι (Μέσος).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Πόρτσμουθ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Κράτησε το μηδέν παθητικό στα 5 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, σημειώνοντας, παράλληλα, 2 ή περισσότερα τέρματα.