*3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Λιγκ Τρόφι

*Η βαθμολογία του ομίλου:  Ρόδεραμ 9 (15-1), Μάντσεστερ Σίτι U21 3 (4-7), Ντονκάστερ 3 (2-7), Σκάνθορπ 0 (1-7)

*Ρόδεραμ και Μάντσεστερ Σίι U21 έχουν ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις τους στον όμιλο.

*Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στους «32» του θεσμού. Κάθε ομάδα θα παίξει μόνο μία φορά απέναντι στις άλλες τρεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας οι δύο ομάδες παίρνουν από ένα βαθμό, αλλά παίζουν και πέναλτι για έναν έξτρα βαθμό.

*Η Ντονκάστερ θέλει ένα βαθμό για να περάσει. Η Σκάνθορπ για να προκριθεί πρέπει όχι απλά να κερδίσει, αλλά και να το πετύχει με τέσσερα γκολ διαφορά!

*Παίζουν ξανά μαζί, μόλις τρεις μέρες μετά την αναμέτρηση τους για το κύπελλο Αγγλίας, όπου η Ντονκάστερ κέρδισε με 0-1!

*Η Ντονκάστερ είναι αήττητη στις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις της σε αυτό το γήπεδό, με δύο ισοπαλία και δύο ήττες.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΣΚΑΝΘΟΡΠ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιγκ 2)

Η Σκάνθορπ έχασε με 0-1 εντός έδρας από την σημερινή της αντίπαλο, την Ντονκάστερ, ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, για το κύπελλο Αγγλίας, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του θεσμού. Όλα αυτά στο πρώτο παιχνίδι του Κιθ Χιλ στον πάγκο της, μετά την πρόσληψη του. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα της, έκτη στα εννιά παιχνίδια που έχει παίξει στο γήπεδό της, εκεί που έχει μόλις δύο νίκες.

Στο πρωτάθλημα της είναι ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, αλλά τουλάχιστον σε απόσταση βολής – «αναπνοής», στο -1 συγκεκριμένα, από τις θέσεις παραμονής. Είναι μία από τις πέντε ομάδες που έχουν τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος, αλλά και με τη χειρότερη άμυνα αυτού.

Πλέον μοναδικός μακροχρόνια απών είναι ο αμυντικός Μάλεϊ που έχει χάσει τα τελευταία παιχνίδια της ομάδας του.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Σκάνθορπ ηττήθηκε με 0-1 εντός έδρας από την Ντονκάστερ, παρόλο που το μοναδικό γκολ το πέτυχε δικός της παίκτης, αλλά στην δική της εστία, στο 38ο λεπτό, ο Λοφτ για την ακρίβεια! Γενικώς ήταν ακίνδυνη, μόνο στις καθυστερήσεις είχε μία ευκαιρία και ενώ νωρίτερα είχε γλιτώσει δεύτερο γκολ από το δοκάρι της.

Σκάνθορπ Στατιστικά

*Οι τέσσερις από τους πέντε τελευταίους αγώνες της είχαν 2-3 γκολ (δες το στην Betshop)

*Εχει 6/9 N/G εντός έδρας.

ΝΤΟΝΚΑΣΤΕΡ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιγκ 1)

Η Ντονκάστερ κέρδισε με 0-1 εκτός έδρας την Σκάνθορπ, την σημερινή της αντίπαλο, που παίζει μία κατηγορία χαμηλότερα, περνώντας στην επόμενη φάση του κυπέλλου Αγγλίας. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από τρεις αγώνες που δεν τα είχε καταφέρει, αλλά στους πέντε τελευταίους αγώνες έχει μόλις μία ήττα. Αλλά αυτή ήταν η πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη της, έπειτα από 11 αγώνες στους οποίους είχε δύο ισοπαλίες και εννιά συνεχόμενες ήττες!

Και αυτή βρίσκεται πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος της, εντός ζώνης υποβιβασμού, στην προτελευταία θέση, την 23η, έχοντας τη χειρότερη επίθεση και άμυνα της κατηγορίας της! Και η διαφορά τερμάτων που έχει είναι τέτοια που το -3 που απέχει από μία θέση παραμονής δεν μπορεί να θεωρηθεί απόσταση βολής.

Ο προπονητής της, Ρίτσι Γουέλενς, είπε πώς χθες δεν προπονήθηκαν 15 παίκτες, ξεκαθαρίζοντας πώς δεν θα αναφερθεί σε ονόματα, αλλά σε αριθμό.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Ντονκάστερ κέρδισε με 0-1 εκτός έδρας την Σκάνθορπ, χάρη σε ένα αυτογκόλ του Λοφτ στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης, σε ένα παιχνίδι που δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, πέραν μίας φάσης στις καθυστερήσεις και ενώ είχε και δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο.