*22η αγωνιστική

*Η Σκάνθορπ έχει να κερδίσει σε 90λεπτο την Νοτς Κάουντι από το 2008. Από τότε οι δύο ομάδες έχουν παίξει 10 φορές και έχουν φέρει πέντε ισοπαλίες, οι τέσσερις στους έξι αγώνες που έχουν παίξει σε αυτό το γήπεδο.

ΣΚΑΝΘΟΡΠ

Προηγούμενο ματς: Η Σκάνθορπ έχασε 3-1 εκτός έδρας από την Γουίλντστοουν, παρόλο που προηγήθηκε με τον Λέιβερι στο 20ο λεπτό. Αλλά ισοφαρίστηκε από πέναλτι του Κρέτσμαρ στο 23’ και σχεδόν στην εκπνοή του ημιχρόνου έμεινε με παίκτη λιγότερο. Και δεν άντεξε με 10 ποδοσφαιριστές ως το τέλος, δεχόμενη δύο γκολ στο δεύτερο μισό του αγώνα, από τους Ομπιέρο (64’), Ολομόλα (70’).

Η Σκάνθορπ ηττήθηκε με 3-1 εκτός έδρας από την Γουίλντστοουν, γνωρίζοντας πέμπτη συνεχόμενη ήττα, δεν κερδίζει εδώ και έξι αγώνες, αν και η τελευταία νίκη που έχει πετύχει, ήρθε στο γήπεδό της, εκεί που αγωνίζεται και σήμερα.

Παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού, στην 23η και προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, μένοντας λίγο πίσω συγκεκριμένα, στο -6, από τις θέσεις παραμονής.

Ο Τόνι Ντόους αποφάσισε να επιστρέψει στον ρόλο του ως προπονητής των ακαδημιών, με τον Μάικλ Νέλσον να αναλαμβάνει πλέον ρόλο πρώτου τεχνικού, ως προσωρινός και αυτός, μέχρι να βρεθεί ο μόνιμος επόμενος προπονητής της ομάδας!

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι μέσοι Φίνι, Χάλαμ και ο αμυντικός Εντίλε, ενώ χτύπησε και ο επιθετικός Μαρς που επέστρεψε στην ομάδα από την οποία είναι δανεικός, ενώ τιμωρημένος είναι ο επιθετικός και πρώτος της σκόρερ Νάταλ που εκτίει την πρώτη από τις τρεις αγωνιστικές της ποινής του.

Σκάνθορπ Στατιστικά

*Εχει 4/6 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει δύο σερί G/G μαζί με over 2,5

*Εχει 6/10 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 7/10 G/G εντός έδρας

ΝΟΤΣ ΚΑΟΥΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Η Νοτς Κάουντι έφερε 0-0 εντός έδρας με την Γέοβιλ, αν και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, όμως υπήρξαν και κάποιες στιγμές που κινδύνευσε να χάσει.

Η Νοτς Κάουντι «κόλλησε» στο 0-0 εντός έδρας απέναντι στην Γέοβιλ, τρίτη της ισοπαλία στους εφτά τελευταίους αγώνες που παραμένει αήττητη, ενώ ειδικά στο πρωτάθλημα είναι αήττητη εδώ και 11 αγωνιστικές, έχοντας χάσει τελευταία φορά στο γήπεδο της Ντόρκινγκ! Πάντως δεν χάνει στους πέντε πιο πρόσφατους αγώνες της εκτός, με τέσσερις νίκες, ούσα και η ομάδα με τις περισσότερες νίκες μακριά από το γήπεδό της στο πρωτάθλημα.

Υποχώρησε πάλι στη δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα, αν και είναι σε απόσταση βολής, στο -1 για την ακρίβεια, από την πρωτοπόρο Ρέξαμ που βρίσκεται στην κορυφή και τη μοναδική θέση που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο. Βέβαια έχει ξεφύγει για τα καλά, ούσα στο +16, από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί καν στα πλέι οφς για την άνοδο. Εχει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας.

Τραυματίας και απών είναι ο αμυντικός Τέιλορ που έχει χτυπήσει στο δεύτερο παιχνίδι της σεζόν και από τότε απουσιάζει, ενώ πιο πρόσφατα χτύπησε ο μέσος Ο’ Μπράιεν, με τη συμμετοχή του αμφίβολη απόψε.