*31η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Μπαρνέτ – Σκάνθορπ 1-1

ΣΚΑΝΘΟΡΠ

Προηγούμενο ματς: Η Σκάνθορπ έφερε 1-1 εντός έδρας με την Μπρόμλεϊ, αν και βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Τσικ στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει με τον Γουάιτχαουζ στο 83ο λεπτό.

Η Σκάνθορπ στο πρώτο παιχνίδι μπροστά στο κοινό της, με το κλίμα σαφώς βελτιωμένο, μετά και την αλλαγή ιδιοκτησίας, δεν μπόρεσε τελικά να το «εξαργυρώσει» σε νίκη, μένοντας στο 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Μπρόμλεϊ, ισοφαρίζοντας μάλιστα προς τα τελευταία λεπτά. Τουλάχιστον παρέμεινε αήττητη για δεύτερο σερί παιχνίδι, αλλά δεν κερδίζει στα δύο πιο πρόσφατα που έχει παίξει στο γήπεδό της.

Εχει ξεφύγει από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, όμως είναι πάντα εντός ζώνης υποβιβασμού, στην προτελευταία για την ακρίβεια, απέχοντας αρκετά, στο -5 συγκεκριμένα, από την τελευταία θέση παραμονής και με τρεις (!) αγώνες περισσότερους από την ομάδα που είναι εκεί!

Απόψε θα κάνει ντεμπούτο στον πάγκο της ο Τζίμι Ντιν, που ανακοινώθηκε ως νέος της τεχνικός, ερχόμενος από την Πιτέρμπορο Σπορτς, με την οποία πέτυχε τέσσερις ανόδους σε πέντε σεζόν! Πάντως ο Μάικλ Νέλσον που ήταν προηγουμένως στον πάγκο της ως υπηρεσιακός, δεν έφυγε, αλλά παραμένει στο τεχνικό τιμ.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών ο επιθετικός Κάρβερ και ο μέσος Σρίμπτον που θα λείψει για καιρό. Αλλά απέκτησε και έξι παίκτες που είναι διαθέσιμοι, τον αμυντικός Λικ δανεικό από την Χαλ, τους μέσους Φιούστερ (από Νότιγχαμ Φόρεστ), Σέμπι – Φέρις (από Πιτέρμπορο Σπορτς), Μπάνκερ (από Φόρεστ Γκριν) και τους επιθετικούς ΜακΝτόναχ (από Κόουβ Ρέιντζερς), Σιλντς, με τον τελευταίο μάλιστα να έρχεται από τη σημερινή της αντίπαλο!

Σκάνθορπ Στατιστικά

*Εχει τρία σερί under 2,5

*Εχει 9/15 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*Εχει 9/15 over 2,5 εντός έδρας

ΜΠΑΡΝΕΤ

Προηγούμενο ματς: Η Μπαρνέτ κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Ιστλεϊ, ανοίγοντας το σκορ με τον Ντε Χάβιλαντ στο 45ο λεπτό, «σφραγίζοντας» τη νίκη με τέρμα του Γουίντερ στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Μπαρνέτ πέρασε και από την έδρα της Ιστλεϊ, κάτι συνηθισμένο γι’ αυτήν, κερδίζοντας με 0-2, με αυτήν να είναι η τρίτη της συνεχόμενη νίκη χωρίς να δεχθεί γκολ, έκτη στους οκτώ τελευταίους αγώνες που δεν έχει ηττηθεί. Και στο πρωτάθλημα δεν έχει ήττα εδώ και εννιά παιχνίδια, με εφτά νίκες, ενώ μακριά από την έδρα της έχει τέσσερις νίκες στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν χάνει.

Διατηρείται εντός πρώτης επτάδας του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, παραμένοντας μάλιστα στην 5η θέση, ξεφεύγοντας στο +8 από την ομάδα που είναι στην όγδοη θέση και δεν οδηγεί πουθενά.

Χτύπησε στο προηγούμενο παιχνίδι ο αμυντικός Ρέβαν, με τη συμμετοχή του απόψε αμφίβολη.