14η αγωνιστική

*Αήττητη η Χάμαρμπι στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Σίριους, μετρώντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία.

ΣΙΡΙΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Μάλμε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο πέμπτο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα με πέναλτι στο 47′ και οκτώ λεπτά αργότερα διαμορφώθηκε και το τελικό αποτέλεσμα. Έπαιζε με δέκα παίκτες από το 47′, όταν και αποβλήθηκε ο Ενουαντικέ.

Τέλος έλαβε το νικηφόρο σερί των τριών αγώνων για τη Σίριους, πριν από τη διακοπή. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστερ Ματίασον φιλοξενήθηκε από τη Μάλμε, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-0. Δεν κατάφερε να σταθεί αντάξια των περιστάσεων. Περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και παρότι κράτησε χαμηλά το σκορ μέχρι την ανάπαυλα, στην πορεία έμεινε με δέκα παίκτες και το “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο.

Μετά και από αυτή την απώλεια, διατηρείται χαμηλά στη βαθμολογία Α Σουηδίας, ούσα στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Επικράτησε και στα δυο πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία διατήρησε και ανέπαφη την εστία της. Εκτίει τιμωρία στο σημερινό Σίριους – Χάμαρμπι ο Πάτρικ Ενουαντικέ, που αποβλήθηκε στο προηγούμενο. Μακροχρόνια τα υπόλοιπα προβλήματα.

Σίριους Στατιστικά

*2-3 Goals τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Έλφσμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 13ο λεπτό, για να δεχθεί και δεύτερο τέρμα στο 86′.

Την ήττα ωστόσο υπέστη και η Χάμαρμπι, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και μετρούσε από μια νίκη και ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρτί Σιφουέντες φιλοξενήθηκε από την Έλφσμποργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Αρκετά ισορροπημένο το μεταξύ τους παιχνίδι, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί όμως τις ευκαιρίες της και να διεκδικήσει κάτι, δεχόμενη από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο.

Διατηρείται αρκετά χαμηλά για τα δεδομένα της, ούσα πιο συγκεκριμένα στην ένατη θέση της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει μόλις 16 βαθμούς, όσους έχει και η Μιάλμπι, η οποία έχει και παιχνίδι λιγότερο. Παραμένει χωρίς διπλό σε οκτώ φετινές εξόδους, στις πέντε εκ των οποίων έμεινε με άδεια χέρια. Αρκετά τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει, με τον Σιμόν Στραντ να έχει συμπληρώσει κάρτες.