2η αγωνιστική

*Η Τζουργκάρντεν επικράτησε στα εννέα από τα δέκα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Σίριους, έχοντας και μια ήττα.

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΣΙΡΙΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Νόρκεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Αλσανάτι, δέχθηκε εν τέλει την ισοφάριση στο 65ο λεπτό.

Στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος η Σίριους. Για την πρώτη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστερ Ματίασον φιλοξενήθηκε από τη Νόρκεπινγκ, με την οποία έμεινε στο 1-1. Αρκετά ανοιχτό το μεταξύ τους παιχνίδι, στο οποίο αμφότερες είχαν αρκετές απουσίες. Η ίδια ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου μέρους, για να δεχθεί την ισοφάριση λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Θα προσπαθήσει για κάτι καλύτερο αυτή τη φορά, αλλά η προϊστορία δεν είναι σε καμία περίπτωση υπέρ της. Δεν αναφέρθηκαν πιθανά αγωνιστικά προβλήματα.

Σίριους Στατιστικά

*Over 3.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 3/4 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Μπρομαποϊκάρνα, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Φίντελ (16′, 51′) και Βικχάιμ (43′), για να δεχθεί απλά τη μείωση με τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Δυναμικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα η Τζουργκάρντεν. Στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος, η ομάδα των Κιμ Μπέργκστραντ και Τόμας Λάγκερλεφ υποδέχθηκε τη Μπρομαποϊκάρνα, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Ούσα ανώτερη στο πρώτο μέρος, ευτύχησε να πάρει σαφές προβάδισμα, για να βρει και ένα τρίτο τέρμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Στην πορεία κατέβασε ταχύτητα, δεχόμενη απλά τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα. Αντέδρασε έτσι με τον καλύτερο τρόπο, μετά και τους αποκλεισμούς της τόσο στο κύπελλο, όσο και από την Ευρώπη. Δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Έλιοτ Κεκ και Ισάκ Αλεμαγιέχου.