12η αγωνιστική

*Αήττητη η Γκέτεμποργκ στα εννέα τελευταία παιχνίδια με τη Σίριους, μετρώντας πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία Σίριους – Γκέτεμποργκ.

ΣΙΡΙΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 31′ με τον Μπιάρνασον, για να βρει και πάλι δίχτυα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μάθιους.

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε στο πρωτάθλημα η Σίριους, μετά και από εκείνη επί της Μπρομαποϊκάρνα (1-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστερ Ματίασον υποδέχθηκε τη Βάρναμο, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ανωτερότητα της στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας δις, ενώ είχε και δοκάρι. Στην πορεία προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ της σκορ, κάτι που έκανε εν τέλει με επιτυχία.

Πήρε έτσι βαθμολογική ανάσα και βγήκε απομακρύνθηκε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη στη βαθμολογία Α Σουηδίας. Πανηγύρισε μια νίκη στα πέντε φετινά εντός της (1-1-3). Αρκετά τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει για ακόμη μια φορά.

Σίριους Στατιστικά

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Μιάλμπι, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα που δέχθηκε στο 58ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι η Γκέτεμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε τη Μιάλμπι, κόντρα στην οποία οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της για ακόμη μια φορά, δεν έδειξε κάτι αξιόλογο επιθετικά, οπότε και δεν είχε απάντηση στο τέρμα που δέχθηκε με αντεπίθεση λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και τη συντριβή με 4-1 από τη Χάκεν, οπότε και με επτά βαθμούς διατηρείται στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης, μέχρι τώρα. Επιπλέον, αγνοεί το διπλό σε πέντε εξόδους (0-2-3).

Την περασμένη Τετάρτη, ανακοίνωσε την πρόσληψη του Δανού Γενς Μπέρτελ Άσκου για την τεχνική ηγεσία, που μέχρι πρότινος βρισκόταν στη Χόρσενς. Νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του Έμιλ Σαλόμονσον, που θα μείνει εκτός για τρεις μήνες, ενώ κάρτες συμπλήρωσε ο Άνταμ Καρλέν.