30η αγωνιστική (τελευταία)

*Αδιάφορη σήμερα η Σίριους, σε αντίθεση με τη Βάρμπεργκς που καλείται να πάρει τη νίκη και παράλληλα να περιμένει ήττα της Ντέγκερφορς, έτσι ώστε να εξασφαλίσει την απευθείας παραμονή της.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά τερμάτων, 2) Γκολ υπέρ, 3) Βαθμοί στα μεταξύ τους, 4) Διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους, 5) Εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Βάρμπεργκς – Σίριους 0-2

ΣΙΡΙΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Σούντσβαλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο ένατο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Νουαντίκε (22′) και Σουλισουφάι (61′), δέχθηκε την ισοφάριση στο 62′. Εν τέλει όμως, το τέρμα του Κουακού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων της χάρισε τη νίκη.

Αήττητο σερί έξι αναμετρήσεων στο πρωτάθλημα για τη Σίριους, έχοντας απολογισμό δυο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντάνιελ Μπάκστρεμ φιλοξενήθηκε από τη Σούντσβαλ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 2-3.

Ήθελε πάση θυσία το θετικό αποτέλεσμα κόντρα σε μια αντίπαλο που έχει ήδη αποχαιρετήσει την κατηγορία και παρότι τα χρειάστηκε αρκετά, ήταν καλύτερη και έστω και στο φινάλε κατάφερε να λυτρωθεί και να πάρει το διπλό.

Κάπως έτσι, εξασφάλισε και τυπικά την απευθείας παραμονή της στην κατηγορία, ούσα παράλληλα στο +6 από τα μπαράζ. Πανηγύρισε μια νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια που έδωσε στην έδρα της (1-2-3).

Αμφίβολοι λογίζονται και οι Γιάκομπ Πέρσον, Πάτρικ Κάρλσον Λάγκεμιρ και Φίλιπ Όλσον. Σταθερά εκτός οι Αντρέας Μούρμπεκ και Πάτρικ Ενβαντίκε, όπως και οι Τόμι Βάιχο και Άνταμ Χέλμποργκ. Συμπλήρωσε κάρτες ο Ντάνιελ Στένσον.

Σίριους Στατιστικά

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-5 από τη Μάλμε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (44′, 52′), για να μειώσει με τον Μπίρκφελντ στο 54′. Στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (55′, 64′), για να μειώσει ξανά στο 73′ με τον Σίμοβιτς. Δυο λεπτά πριν το φινάλε όμως, μάζεψε για πέμπτη φορά τη μπάλα από τα δίχτυα της.

Την τρίτη διαδοχική της ήττα υπέστη η Βάρμπεργκς, μετά και από εκείνες κόντρα σε Έλφσμποργκ (0-3 εντός) και Μιάλμπι (4-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιόακιμ Πέρσον υποδέχθηκε τη Μάλμε, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 2-5.

Κατώτερη των περιστάσεων για ακόμη μια φορά η εμφάνιση της και δεν κατάφερε να αποσπάσει κάτι. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, μείωσε δυο φορές στο σκορ και παρότι είχε ευκαιρίες, δεν αποδείχθηκε αρκετή ικανή για να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα της αντιπάλου της.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, βρίσκεται στην 14η θέση, που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής, ούσα παράλληλα στο -2 από τη Ντέγκερφορς, που βρίσκεται από πάνω της. Οπότε θέλει μόνο νίκη σήμερα και παράλληλα ήττα της Ντέγκερφορς. Ηττήθηκε ωστόσο στις τέσσερις από τις πέντε τελευταίες εξόδους της (1-0-4).

Συμπλήρωσε κάρτες και θα απουσιάσει ο Αντρέ Μπόμαν. Δεν αναφέρθηκαν πιθανά άλλα αγωνιστικά προβλήματα.