*Σε προηγούμενους γύρους: Λουγκάνο – Σιόν 2-3, Σιόν – Λουγκάνο 2-3

*Στο Κύπελλο: Σιόν – Λουγκάνο 0-3

*Over 2,5 στα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΙΟΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-0) από τη Λουγκάνο. Ο Αμουρά έκανε το 1-0 στο 62′, δέκα λεπτά αργότερα ο Αλισέδα σκόραρε από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σαμπατίνι (81′).

Με τον πρόεδρο Κονσταντέν να κάθεται στον πάγκο της μεσοβδόμαδα, αφού έθεσε σε αναστολή μίας εβδομάδας τον Φάμπιο Σελεστίνι, η Σιόν ηττήθηκε εντός έδρας από την Λουγκάνο και τέθηκε νοκ άουτ από τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Την Παρασκευή (3/3) ανακοινώθηκε κι επίσημα το τέλος της συνεργασίας με τον 47χρονο Ελβετό προπονητή, στον πάγκο και σήμερα αναμένεται ο ισχυρός άντρας του συλλόγου.

Η Σιόν αγνοεί τη νίκη σε έντεκα αγωνιστικές (τέσσερις ισοπαλίες, επτά ήττες), θα πρέπει να γυρίσουμε στις 15 Οκτωβρίου για να βρούμε την τελευταία επί της Λουκέρνης (2-0 εντός). Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Λίντνερ, νοκ άουτ σταθερά τρεις ποδοσφαιριστές.

ΣΙΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Δεν σκόραρε στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

ΛΟΥΓΚΑΝΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-0) της Σιόν.

Εκμεταλλεύτηκε την… τρελή κατάσταση που επικρατούσε στο στρατόπεδο της Σιόν πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου μεσοβδόμαδα. Παράλληλα έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί πέντε αναμετρήσεων στις οποίες μέτρησε τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα. Την προηγούμενη βδομάδα η Λουγκάνο πέταξε δύο βαθμούς εντός έδρας με την Βασιλεία.

Εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, πλήρωσε το γεγονός πως έριξε κατακόρυφα ρυθμούς στο δεύτερο χάνοντας προβάδισμα δύο γκολ (2-2). Το συγκρότημα του Κροκί-Τορτί πανηγύρισε μία νίκη σε επτά εκτός έδρας αγωνιστικές (τρεις ισοπαλίες, τρεις ήττες), αυτή επί της Σιόν (3-2) στις 22 Ιανουαρίου. Τραυματίστηκε και θα απουσιάσει κι από τη σημερινή αναμέτρηση ο αρχισκόρερ με έντεκα γκολ Σέλαρ.